
2901585
SKU
PHX2901585
MPN
UM-2KS50-RM/16MR/24/SDV144/SO
Weight
0.678 kg
Series UM
UM-2KS50-RM/16MR/24/SDV144/SO - Relay Module
16-channel VARIOFACE input relay module with screw connection and 50-pos. system connection, coil side is protected and non-isolated (optional), for Yokogawa SDV 144 cards, module width: 240 mm
Technical Specifications
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 63 V |
| Rated surge voltage | 0.6 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA ProSafe-RS
| Suitable I/O card | SDV144 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V AC/DC (Supply, (P1+, P2+), pluggable fuse (IEC 60127-3/IV, 1AT)) |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 4 mA (± 10% per channel, pluggable fuse (IEC 60127-3/IV, 0.05AT)) |
| Protective circuit | Freewheeling diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Operating voltage display | Green LED |
| Status display/channel | Red LED (fuse failure display) |
Switching
| Contact switching type | 1 N/O contact |
| Contact Material | AgSnO, hard gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 24 V AC/DC |
| Limiting Continuous Current | 50 mA |
| Maximum Inrush Current | 1 A (Supply 24 V DC/2 A, (P1+, P2+), pluggable fuse (IEC 60127-3/IV, 2AT)) |
Supply
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 6 |
| Conductor cross section rigid | 0.34 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 1 |
| Number of Positions | 50 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 20 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Signaling
| Status display present | Yes |
Dimensions
| Width | 240 mm |
| Height | 125.5 mm |
| Depth | 76 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | DIN EN 50178: 1998-04 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | Voltage monitoring on the module does not work in combination with upstream HESILED fuse terminal blocks with integrated LED display. |
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2901585?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2901585 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















