
2904939
SKU
PHX2904939
MPN
UM-2KS50/32R/F/J/ADV151
Weight
0.936 kg
Series UM
UM-2KS50/32R/F/J/ADV151 - Active module
32-channel input relay module (one N/O contact) with a screw connection and a fuse (1 A). The voltage supply and 50-pos. system connector are designed redundantly. Suitable for Yokogawa ADV151 card.
Technical Specifications
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 63 V |
| Rated surge voltage | 0.6 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA CS3000 CentumVP
| Suitable I/O card | ADV151 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 ... 1.1 |
| Input voltage range | 19.2 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 9 mA (per relay) |
| Protective circuit | Free running; Freewheeling diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
Switching
| Contact switching type | Double contact, 1 N/O contact |
| Contact Material | AgNi, hard gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 24 V AC/DC |
| Limiting Continuous Current | 1 A |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Stripping length | 8 mm |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Note | Usable system cables: Phoenix Contact YUC50, Yokogawa AKB331 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Dimensions
| Width | 290 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 44 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | DIN EN 50178: 1998-04 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | in rows with zero spacing |
| Mounting Position | any |
Why Proax for Phoenix Contact 2904939?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2904939 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















