
2311373
SKU
PHX2311373
MPN
UM-2KS50/DO32REL/CS/SO180
Weight
0.831 kg
Series UM
UM-2KS50/DO32REL/CS/SO180 - Active module
32-channel relay module with a screw connection and redundant voltage supply. Suitable for Yokogawa ADV551 and ADV561 cards.
Documents
Technical Specifications
Product properties
| No. of channels | 32 |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances, input/output
| Insulation | Safe isolation, reinforced insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Insulation characteristics: Air and creepage distances, output/output
| Insulation | Basic insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Rated surge voltage | 6 kV (1.2/50 μs) |
Air and creepage distances, output/output
| Rated Insulation Voltage | 260 V |
| Rated surge voltage | 4 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA CS3000 CentumVP
| Suitable I/O card | ADV551 |
| Suitable I/O card | ADV561 |
Supported controller YOKOGAWA STARDOM
| Suitable I/O card | NFDV551 |
| Suitable I/O card | NFDV561 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 9 mA (per relay) |
| Protective circuit | Damping diode, polarity protection; Damping diode, polarity protection diode |
| Status display/channel | Yellow LED |
Switching
| Contact switching type | 1 N/O contact |
| Contact Material | AgSnO, hard gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC |
| Limiting Continuous Current | 50 mA |
| Min. switching current | 10 mA |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1.2 W (at 24 V DC) |
Switching: when the gold layer is destroyed
| Note | the following values are applicable if a gold layer is destroyed |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum Switching Voltage | 5 V (at 100 mA) |
| Limiting Continuous Current | 4 A (for 100% ED 2 A per channel) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 96 W (at 24 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 20 W (at 48 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 18 W (at 60 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 23 W (at 110 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 40 W (at 220 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1000 VA (for 250 V AC) |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 32 |
| Conductor cross section rigid | 0.14 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 26 ... 14 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa, KS compatible |
| Number of Connections | 1 |
| Number of Positions | 50 |
| Note | Usable system cables: Phoenix Contact YUC50, Yokogawa AKB331 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Power supply
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 6 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 26 ... 14 |
Signaling
| Status display present | Yes |
Dimensions
| Width | 240 mm |
| Height | 126 mm |
| Depth | 65 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | < 2000 m |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Standards/regulations | EN 61010-2-201 |
Air and creepage distances, output/output
| Standards/regulations | EN 61010-2-201 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | Observe the maximum switching capacity of the relays used |
| Notes on operation | Do not connect adjacent channels to SELV/ PELV and voltages dangerous to the touch. |
| Notes on operation | The outputs are not suitable for switching different line conductors. The sum of the switching voltages used for adjacent outputs must not exceed the rated insulation voltage value |
| Notes on operation | The necessary requirements for insulation (basic insulation or reinforced insulation) from adjacent modules (in DIN-rail direction) must be realized by applying suitable measures (e. g., partition plates). |
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2311373?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2311373 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















