
2908400
SKU
PHX2908400
MPN
UM-2KS50/32R/SI/J/ADV551/YCS
Weight
0.992 kg
Series UM
UM-2KS50/32R/SI/J/ADV551/YCS - Active module
32-channel output relay module with screw connection and redundant, 50-pos. system connection, fuse and jumper in every output circuit, for Yokogawa ADV551 and ADV561
Technical Specifications
Product properties
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 2x 10⁷ cycles |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 50 V AC |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (Functional insulation) |
Supported controller YOKOGAWA CENTUM VP
| Suitable I/O card | ADV551 |
| Suitable I/O card | ADV561 |
| Suitable I/O card | NFDV551 |
| Suitable I/O card | NFDV561 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 ... 1.2 |
| Input voltage range | 19.2 V DC ... 28.8 V DC |
| Typical input current at UN | 7 mA |
| Typical response time | 5 ms |
| Typical release time | 6 ms |
| Protective circuit | Freewheeling diode; Freewheeling diode |
| Status display/channel | green LED |
Switching
| Contact switching type | 1 N/O contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact Material | AgSnO |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC |
| Maximum Switching Voltage | 63 V DC |
| Minimum Switching Voltage | 5 V (100 mA) |
| Limiting Continuous Current | 1.5 A (32 °C) |
| Limiting Continuous Current | 1 A (45 °C) |
| Limiting Continuous Current | 0.5 A (50 °C) |
| Max. total current of voltage supply | 10 A (50 °C) |
| Min. switching current | 1 mA (24 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 48 W (24 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 20 W (48 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 18 W (60 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 500 VA (250 V AC) |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 1 |
| Number of Positions | 50 |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Connections | 32 |
| Number of Positions | 2 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Supply
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Connections | 4 |
| Number of Positions | 2 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Signaling
| Status display present | Yes |
Dimensions
| Width | 271.5 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 60.5 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
| Permissible humidity (operation) | 10 % ... 95 % (non-condensing) |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | EN 60664-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | in rows with zero spacing |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Utilization restriction
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
Why Proax for Phoenix Contact 2908400?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2908400 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















