
2310222
SKU
PHX2310222
MPN
UM-2KS50/32-MR/21/ADV151/SO179
Series UM
UM-2KS50/32-MR/21/ADV151/SO179 - Active module
32-channel input relay module (1 N/O contact) with screw connection and fuse (1 A). I/O connection, the voltage supply and the 50-pos. strip are designed redundantly. Suitable for Yokogawa ADV151 and ADV161 cards.
Technical Specifications
Product properties
| No. of channels | 32 |
| Mechanical service life | 3x 10⁷ cycles |
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances, input/output
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Insulation characteristics: Air and creepage distances, output/output
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (1.2/50 μs) |
Air and creepage distances, output/output
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA CS3000 CentumVP
| Suitable I/O card | ADV151 |
| Suitable I/O card | ADV161 |
Supported controller YOKOGAWA STARDOM
| Suitable I/O card | NFDV151 |
| Suitable I/O card | NFDV161 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 18 mA (per channel) |
| Typical response time | 8 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Free running; Freewheeling diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Status display/channel | Yellow LED |
Switching
| Contact switching type | Single contact, 1 N/O contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact Material | AgNi |
| Maximum Switching Voltage | 24 V AC/DC (max. current per channel 100 mA, max. total current 1 A) |
| Output fuse | 32x 80 mA 5x20 fuse |
| Typical response time | approx. 10 ms |
| Typical turn-off time | approx. 10 ms |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Note | Usable system cables: Phoenix Contact YUC50, Yokogawa AKB331 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Signaling
| Status display present | Yes |
Dimensions
| Width | 519.5 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 60.5 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Standards/regulations | EN IEC 60664-1 |
Air and creepage distances, output/output
| Standards/regulations | EN IEC 60664-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2310222?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2310222 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















