
2311166
SKU
PHX2311166
MPN
UM-2KS50/4FLK14/YCS
Weight
0.232 kg
Series UM
UM-2KS50/4FLK14/YCS - Passive module
32-channel digital input/output module with redundant voltage supply. Suitable for the Yokogawa ADV 151, ADV 161, ADV 551 and ADV 561 cards.
Technical Specifications
Product properties
| No. of channels | 32 |
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Operating voltage range | 19.2 V DC ... 26.4 V DC |
| Fuse | 1 A 5x20 (fast-blow) (F1, F2) |
| Current (per branch) | ≤ 1 A |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA CS3000 CentumVP
| Suitable I/O card | ADV151 |
| Suitable I/O card | ADV161 |
| Suitable I/O card | ADV551 |
| Suitable I/O card | ADV561 |
Supported controller YOKOGAWA STARDOM
| Suitable I/O card | NFDV151 |
| Suitable I/O card | NFDV161 |
| Suitable I/O card | NFDV551 |
| Suitable I/O card | NFDV561 |
Connection 1 (control level)
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Note | Usable system cables: Phoenix Contact YUC50, Yokogawa AKB331 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Pitch | 2.54 mm |
Connection 2 (field level)
| Connection in acc. with standard | IEC 60603-13 |
| Connection Method | IDC/FLK pin strip |
| Number of Connections | 4 |
| Number of Positions | 14 |
| Insertion/withdrawal cycles | > 50 |
| Pitch | 2.54 mm |
Connection 3 (supply)
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Number of Positions | 8 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Signaling
| Status display present | Yes, for power supply |
| Operating voltage display | Green LED |
Item dimensions
| Width | 76.4 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 60.5 mm |
Ambient conditions
| Degree of protection (Module) | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≤ IP54 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
UKCA
| Certificate | UKCA-compliant |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | EN IEC 60664-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2311166?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2311166 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















