
2904111
SKU
PHX2904111
MPN
UM-2KS50/DO 4/RS/K/SO225
Weight
0.599 kg
Series UM
UM-2KS50/DO 4/RS/K/SO225 - Output module
4-channel digital output module with screw connection. The voltage supply and the 50-pos. strip are designed redundantly. Suitable for the Yokogawa SDV 521 card.
Technical Specifications
Product properties
| No. of channels | 4 |
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 24 V DC (Permissible range: 19 V - 30 V DC) |
| Max. current carrying capacity per branch | 2 A (slow-blow) |
| Max. total current of all branches | 10 A (slow-blow) |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA ProSafe-RS
| Suitable I/O card | SDV521 |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 8 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Supply
| Connection Method | Screw/plug-in connection |
| Conductor cross section rigid | 0.34 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Signaling
| Status display present | Yes |
Item dimensions
| Width | 145.1 mm |
| Height | 111.8 mm |
| Depth | 93.3 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Altitude | < 2000 m |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | DIN EN 50178: 1998-04 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | Voltage monitoring on the module does not work in combination with upstream HESILED fuse terminal blocks with integrated LED display. |
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Why Proax for Phoenix Contact 2904111?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2904111 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















