
2310235
SKU
PHX2310235
MPN
UM-2KS50/32-MR/21/ADV551/SO179
Weight
1.973 kg
Series UM
UM-2KS50/32-MR/21/ADV551/SO179 - Active module
32-channel output relay module (one N/O contact or one N/C contact) with a screw connection and a fuse (1 A). The voltage supply and 50-pos. system connector are designed redundantly. Suitable for the Yokogawa ADV551 and ADV561 cards.
Technical Specifications
Product properties
| No. of channels | 32 |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 3x 10⁷ cycles |
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV |
Supported controller YOKOGAWA CS3000 CentumVP
| Suitable I/O card | ADV551 |
| Suitable I/O card | ADV561 |
Supported controller YOKOGAWA STARDOM
| Suitable I/O card | NFDV551 |
| Suitable I/O card | NFDV561 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC (max. current per branch: 18 mA, max. total current: 1 A) |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 18 mA |
| Typical response time | 8 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Free running; Freewheeling diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Operating voltage display | Green LED |
| Status display/channel | Yellow LED |
Switching
| Contact switching type | Single contact, 1 N/O contact or 1 N/C contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact Material | AgNi, 5 µm hard gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 24 V AC/DC |
| Minimum Switching Voltage | 12 V DC (at 10 mA) |
| Limiting Continuous Current | 1 A (per channel, power supply 8 A) |
| Min. switching current | 10 mA |
Field level
| Connection Method | Screw connection |
| Screw thread | M3 |
| Number of Connections | 35 |
| Number of Positions | 3 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Stripping length | 8 mm |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Note | Usable system cables: Phoenix Contact YUC50, Yokogawa AKB331 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Signaling
| Status display present | Yes |
Dimensions
| Width | 519.5 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 60.5 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
| Housing insulation material | PVC, side panel PA non-reinforced, |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Standards/regulations | DIN EN 50178 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | in rows with zero spacing |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2310235?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2310235 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















