
2319430
SKU
PHX2319430
MPN
UM-2KS50-RM/MR/SI/1/SDV541
Weight
1.516 kg
Series UM
UM-2KS50-RM/MR/SI/1/SDV541 - Relay Module
16-channel output relay module with screw connection and 50-pos. system connection, coil side is protected and non-isolated (optional), for Yokogawa SDV 541 cards, module width: 425 mm
Technical Specifications
Insulation characteristics
| Insulation | Safe isolation, reinforced insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances, input/output
| Insulation | Safe isolation, reinforced insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Insulation characteristics: Air and creepage distances, output/output
| Insulation | Basic insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Rated surge voltage | 6 kV (1.2/50 μs) |
Air and creepage distances, output/output
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Rated surge voltage | 4 kV (1.2/50 μs) |
Supported controller YOKOGAWA ProSafe-RS
| Suitable I/O card | SDV541 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical input current at UN | 40 mA |
| Protective circuit | Freewheeling diode |
| Status display/channel | Yellow LED |
Switching
| Contact switching type | 1 N/O contact per channel |
| Contact Material | AgNi (90/10) gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 230 V AC |
| Maximum Switching Voltage | 63 V DC |
| Limiting Continuous Current | 4 A (plug-in fuse) |
| Maximum Inrush Current | Supply 24 V DC/2 A, (P1+, P2+), pluggable fuse (IEC 60127-3/IV, 2AT) |
Supply
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 6 |
| Conductor cross section rigid | 0.34 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Field level
| Connection Method | Screw connection with disconnect knife |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 20 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Positions | 50 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Signaling
| Status display present | No |
Dimensions
| Width | 424.5 mm |
| Height | 127.5 mm |
| Depth | 67 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances, input/output
| Standards/regulations | EN 61010-2-201 |
Air and creepage distances, output/output
| Standards/regulations | EN 61010-2-201 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | Observe the maximum switching capacity of the relays used |
| Notes on operation | Do not connect adjacent channels to SELV/ PELV and voltages dangerous to the touch. |
| Notes on operation | The outputs are not suitable for switching different line conductors. The sum of the switching voltages used for adjacent outputs must not exceed the rated insulation voltage value |
| Notes on operation | The necessary requirements for insulation (basic insulation or reinforced insulation) from adjacent modules (in DIN-rail direction) must be realized by applying suitable measures (e. g., partition plates). |
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2319430?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2319430 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















