
2865573
SKU
PHX2865573
MPN
MACX MCR-EX-SL-RTD-I-NC
Weight
0.18 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
MACX MCR-EX-SL-RTD-I-NC - Temperature measuring transducer
Ex i temperature transducer: converts signals from resistance temperature detectors installed in the Ex area and transmits a 0/4 - 20 mA signal to a load in the safe area. Freely programmable, 3-way isolation. Replacement item: 1050222 MACX MCR-EX-RTD-I.
- Power supply possible via DIN rail connector
- Input for resistance thermometers and resistance-type sensors, [Ex ia] IIC
- Programming during operation with Ex measuring circuit connected and also voltage-free using IFS-USB-PROG-ADAPTER programming adapter
- Installation in zone 2, protection type "n" (EN 60079-15) permitted
- Output: 0 mA ... 20 mA or 4 mA ... 20 mA
- Configuration via software (FDT/DTM): sensor type, connection technology, measuring range, measuring unit, filter, alarm signal, and output range
- 3-way electrical isolation
- Status indicator for supply voltage, cable, sensor, and module errors
Technical Specifications
Product properties
| Application | Temperature |
| No. of channels | 1 |
| Type | Ex i signal conditioners |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Alignment span | ± 5 % |
| Alignment zero | ± 5 % |
| Maximum power dissipation for nominal condition | < 1 W |
| Step response (0–99%) | 700 ms |
| Step response (0–99%) | ≤ 1100 ms |
| Temperature coefficient, typical | 0.01 %/K |
Electrical isolation Input/output/power supply
| Rated Insulation Voltage | 300 Vrms |
| Test voltage | 2.5 kV AC (50 Hz, 60 s) |
| Insulation | Safe isolation in accordance with IEC/EN 61010-1 |
Electrical isolation Input/output
| Electrical isolation | 375 V (Peak value in accordance with IEC/EN 60079-11) |
Electrical isolation Input/power supply
| Electrical isolation | 375 V (Peak value in accordance with IEC/EN 60079-11) |
Supply
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC |
| Power dissipation | < 1 W |
Signal
| Number of Inputs | 1 |
| Input Signal | Temperature |
| Input Signal | Resistor |
Measurement
| Description of the input | Intrinsically safe |
| Sensor types (RTD) that can be used | Pt, Ni, Cu sensors: 2, 3, 4-wire |
| Temperature measuring range | -200 °C ... 850 °C (Range depending on the sensor type) |
| Linear resistance measuring range | 0 Ω ... 2000 Ω |
| Max. permissible overall conductor resistance | 50 Ω (Per cable) |
| Sensor input current | 200 µA ... 1 mA |
| Temperature measuring range | min. 50 K |
Switching:
| Configurable/programmable | no |
Signal
| Output description | Current output |
| Number of Outputs | 1 |
| Configurable/programmable | Yes |
| Current Output Signal | 0 mA ... 20 mA |
| Current Output Signal | 4 mA ... 20 mA |
| Load/Output Load Current Output | ≤ 500 Ω |
| Output ripple (current) | < 50 µAPP |
| Output ripple (current) | < 10 µArms |
| Behavior in the event of a sensor error | As per NE 43 or can be freely defined |
Connection data
| Connection Method | Screw connection |
| Stripping length | 7 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 14 |
| Tightening torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Safety data
| Max. output voltage Uo | 6 V |
| Max. output current Io | 6.3 mA |
| Max. output power Po | 9.4 mW |
| Safety-related maximum voltage Um | 253 V AC |
| Safety-related maximum voltage Um | 125 V DC |
| IIC (mixed circuit): Max. external inductivity Lo / Max. external capacitance Co | 100 mH / 1.4 µF, 10 mH / 1.9 µF, 1 mH / 2.7 µF |
| IIB (mixed circuit): Max. external inductivity Lo / Max. external capacitance Co | 100 mH / 6.9 µF, 10 mH / 9.4 µF, 1 mH / 15 µF |
| IIA (mixed circuit): Max. external inductivity Lo / Max. external capacitance Co | 100 mH / 10 µF, 10 mH / 13 µF, 1 mH / 21 µF |
Signaling
| Status display | Green LED (supply voltage, PWR) |
| Status display | Red LED, flashing 2.4 Hz (cable error, sensor error on input or output, ERR) |
| Status display | Red LED, flashing 1.2 Hz (service operation, ERR) |
| Status display | Red LED, permanently on (module error, ERR) |
Dimensions
| Width | 12.5 mm |
| Height | 108.1 mm |
| Depth | 114.5 mm |
Material specifications
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 (Housing) |
| Housing Material | PA 6.6-FR |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 (not assessed by UL) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C (Any mounting position) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
| Permissible humidity (operation) | 5 % ... 95 % (non-condensing) |
CE
| Certificate | CE-compliant |
| Note | and EN 61326 |
ATEX
| Identification | II (1) G [Ex ia Ga] IIC/IIB |
| Identification | II (1) D [Ex ia Da] IIIC |
| Identification | II 3(1) G Ex nA ic [ia Ga] IIC T4 Gc X |
| Certificate | IBExU 09 ATEX 1013 |
IECEx
| Identification | [Ex ia Ga] IIC |
| Identification | [Ex ia Da] IIIC |
| Identification | Ex nA ic [ia Ga] IIC T4 Gc |
| Certificate | IECEx IBE 09.0001X |
UL, USA/Canada
| Identification | Class I Div 2; IS for Class I, II, III Div 1 |
| Certificate | , C.D.-No 83104549 |
KC-s
| Identification | [Ex ia] IIC/IIB |
| Certificate | 17-KA4BO-0414X |
Shipbuilding approval
| Identification | C, EMC1 |
| Certificate | GL 86 644-10HH |
EAC Ex
| Identification | [Ex ia Ga] IIC |
| Identification | [Ex ia Da] IIIC |
| Certificate | RU C-DE.AB72.B.00093/19 |
INMETRO
| Identification | [Ex ia Ga] IIC |
| Identification | [Ex ia Da] IIIC |
| Identification | Ex nA [ia Ga] IIC T4 Gc |
| Certificate | DNV 18.0142 X |
EMC data
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Note | When being exposed to interference, there may be minimal deviations. |
| Noise emission | EN 61000-6-4 |
Electromagnetic HF field
| Designation | Electromagnetic RF field |
| Standards/regulations | EN 61000-4-3 |
Fast transients (burst)
| Designation | Fast transients (burst) |
| Standards/regulations | EN 61000-4-4 |
Conducted interference
| Designation | Conducted interferences |
| Standards/regulations | EN 61000-4-6 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2865573?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2865573 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















