
2981363
SKU
PHX2981363
MPN
PSR-SCF- 24UC/URM/2X21
Weight
0.061 kg
Series PSR-SCF
PSR-SCF- 24UC/URM/2X21 - Coupling relay
Safe coupling relay with force-guided contacts, 2 changeover contacts, 1-channel, fixed screw terminal block, width: 17.5 mm
- Suitable up to category 1, PL c (EN ISO 13849-1), SIL 1 (EN IEC 62061), SIL 1 (IEC 61508)
- Safe readback due to force-guided signal contact in accordance with EN 50205
- Easy proof test according to IEC 61508 thanks to integrated signal contact
- 1 or 2-channel control
- 2 changeover contacts (EN 50205 type B)
Technical Specifications
Product properties
| Product family | PSRclassic |
| Application | Safe switch off |
| Application | High demand |
| Application | Low demand |
| Mechanical service life | 10x 10⁶ cycles |
| Relay type | Electromechanical relay with force-guided contacts in accordance with IEC/EN 61810-3 |
Times
| Restart time | < 1 s (Boot time) |
| Recovery time | < 500 ms |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | 5.87 W (at UB = 26.4 V DC, US = 24 V, IS = 30 mA, n = 1, IL² = 50 A², Rcontact = 0.1 ) |
| Nominal operating mode | 100% operating factor |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Rated Insulation Voltage | 250 V |
| Rated Insulation Voltage | 250 V |
| Rated surge voltage/insulation | 4 kV/basic insulation (safe isolation, reinforced insulation, and 6 kV between logic and signaling current paths). |
General
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V AC/DC -15 % / +10 % |
| Power consumption at US | typ. 0.72 W |
| Rated control supply current IS | typ. 30 mA |
| Input voltage range | 20.4 V AC/DC ... 26.4 V AC/DC |
| Typ. starting time with Us | typ. 10 ms |
| Typical release time | typ. 10 ms |
| Recovery time | < 500 ms |
| Maximum switching frequency | 0.5 Hz |
| Operating voltage display | 1 x yellow LED |
Output data
| Contact switching type | 2 changeover contacts |
| Contact Material | AgNi |
| Maximum Switching Voltage | 230 V AC/DC (Observe the load curve) |
| Minimum Switching Voltage | 5 V AC/DC |
| Limiting Continuous Current | 5 A (N/O contact) |
| Limiting Continuous Current | 3.5 A (N/C contact) |
| Maximum Inrush Current | 6 A |
| Inrush current, minimum | 10 mA |
| Sq. Total current | 50 A2 |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 144 W (N/O contact, 24 V DC, τ = 0 ms) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 288 W (N/O contact, 48 V DC, τ = 0 ms) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 88 W (N/O contact, 110 V DC, τ = 0 ms) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 110 W (N/O contact, 220 V DC, τ = 0 ms) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1500 VA (N/O contact, 230 V AC, τ = 0 ms) |
| Switching capacity | min. 50 mW |
| Switching capacity in accordance with IEC 60947-5-1 | 3 A (24 V (DC13)) |
| Switching capacity in accordance with IEC 60947-5-1 | 3 A (230 V (AC15)) |
| Output fuse | 6 A gL/gG (N/O contact) |
| Output fuse | 4 A gL/gG (N/O contact, for low-demand applications) |
| Output fuse | 4 A gL/gG (N/C contact) |
Connection technology
| pluggable | no |
Conductor connection
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 24 ... 12 |
| Stripping length | 7 mm |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Signaling
| Operating voltage display | 1 x yellow LED |
Dimensions
| Width | 17.5 mm |
| Height | 75 mm |
| Depth | 60.5 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | green (RAL 6021) |
| Housing Material | Polycarbonate |
Safety data
| Stop category | 0 |
Safety data: EN ISO 13849
| Category | 1 |
| Performance level (PL) | c |
Safety data: IEC 61508 - High demand
| Safety Integrity Level (SIL) | 1 |
Safety data: IEC 61508 - Low demand
| Safety Integrity Level (SIL) | 1 |
Safety data
| Safety Integrity Level (SIL) | 1 |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Min. degree of protection of inst. location | IP54 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Shock | N/O contact: 10g, N/C contact: 5g |
| Vibration (Operation) | 10 Hz ... 150 Hz, 2g |
CE
| Certificate | CE-compliant |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Standards/regulations | DIN EN 60947-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | vertical or horizontal |
Why Proax for Phoenix Contact 2981363?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2981363 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















