
2891041
FL SWITCH 1824 - Industrial Ethernet Switch
Ethernet switch, 24 Ethernet ports on the front in RJ45 format, automatic detection of 10 or 100 Mbps data transmission rate, coupling of network segments with different transmission speeds, auto crossing function, installs in 19-in. (482 mm) rack
FL-SWITCH
Phoenix Contact FL SWITCH Series - Industrial Ethernet switches for automation and control systems.
Unmanaged Switches (plug-and-play):
- 1000/1100 Series: Compact design, 10/100 Mbps (1000) or up to 1 Gbps (1100), supports PROFINET/EtherNet/IP
- 1600/1700 Series: Environmental resistance for harsh field conditions
- 1800/1900 Series: High port density (up to 24 ports) for data centers/control rooms
Managed Switches (advanced features):
- 2000 Series: Cost-effective, Fast/Gigabit Ethernet, redundancy (RSTP/MRP), multicast filtering
- 3000/4000 Series: Advanced diagnostics and security, 15ms failover, up to 64 VLANs, IEEE 802.1x authentication, PoE options (60W per port)
Designed for reliable industrial network connectivity with appropriate features for different application requirements.
Dimensions
| Width | 440 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 173 mm |
Utilization restriction
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
Mounting
| Mounting Type | Rack mount, includes brackets |
Ethernet
| Connection Method | RJ45 |
| Transmission Speed | 10/100 Mbps |
| Transmission physics | Twisted pair connection |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Data receive, link status |
| No. of channels | 24 (RJ45 ports) |
Product properties
| Product family | Unmanaged Switch 1800 |
| Type | Stand-Alone |
| MTTF | 22.9 Years (MIL-HDBK-217F standard, temperature 25°C, operating cycle 100%) |
Switch functions
| Basic Functions | Unmanaged switch / auto negotiation, complies with IEEE 802.3, store and forward switching mode |
| Status and diagnostic indicators | LEDs: US, link and activity per port |
| Additional functions | Autonegotiation |
Security functions
| Basic Functions | Unmanaged switch / auto negotiation, complies with IEEE 802.3, store and forward switching mode |
Electrical properties
| Local diagnostics | US Power present Green LED |
| Local diagnostics | 100 Port is operating at 100 Mbps Green LED |
| Local diagnostics | LNK/ACT Receiving/transmitting messages Green LED |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 220 W |
| Transmission medium | Copper |
Supply
| Supply voltage (AC) | 120 V AC |
| Supply voltage (AC) | 220 V AC |
| Supply Voltage Range | 100 V AC ... 240 V AC (50/60 Hz) |
| Inrush Current | 29 A (80 µs @ 230 V AC) |
| Max. current consumption | 1 A (maximum) |
| Typical current consumption | 270 mA (100 V AC) |
Supply: Module electronics
| Supply Voltage Range | 100 V AC ... 240 V AC |
| Current consumption | 1 A (maximum) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | 0 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % ... 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 86 kPa ... 108 kPa (1500 m above sea level) |
EMC data
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-2 (ESD) Criterion B |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-3 (radiated noise immunity) Criterion A |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-4 (EFT burst) Criterion B |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-5 (surge) Criterion B |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-6 (line noise immunity) Criterion A |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-8 (electromagnetic fields) Criterion A |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-11 |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-6-3 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2:2005 |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC directive 2004/108/EC and for low-voltage directive 2006/95/EC |
| Noise emission | EN 61000-6-4 |
Functionality
| Basic Functions | Unmanaged switch / auto negotiation, complies with IEEE 802.3, store and forward switching mode |
Signaling
| Status display | LEDs: US, link and activity per port |
Surge protection in accordance with Class EA (CAT6A), for Gigabit Ethernet (up to 10 Gbps), token ring, FDDI/CDDI, ISDN, and DS1. Suitable for Power over Ethernet (PoE++ / 4PPoE) “Mode A” and “Mode B”. RJ45 attachment plug with separate grounding cable and ground connection snap-on foot for NS 35 DIN rails.
Why Proax for Phoenix Contact 2891041?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2891041 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
| Pack Size | 1 |



















