
2700200
SKU
PHX2700200
MPN
FL SWITCH 1605 M12
Weight
0.277 kg
Series FL-SWITCH
FL SWITCH 1605 M12 - Industrial Ethernet Switch
Unmanaged Switch 1600, 5 M12 ports 10/100 Mbps, degree of protection: IP65/IP66/IP67, PROFINET Conformance-Class A
- Robust IP67 housing
- Easy panel mounting
FL-SWITCH
Phoenix Contact FL SWITCH Series - Industrial Ethernet switches for automation and control systems.
Unmanaged Switches (plug-and-play):
- 1000/1100 Series: Compact design, 10/100 Mbps (1000) or up to 1 Gbps (1100), supports PROFINET/EtherNet/IP
- 1600/1700 Series: Environmental resistance for harsh field conditions
- 1800/1900 Series: High port density (up to 24 ports) for data centers/control rooms
Managed Switches (advanced features):
- 2000 Series: Cost-effective, Fast/Gigabit Ethernet, redundancy (RSTP/MRP), multicast filtering
- 3000/4000 Series: Advanced diagnostics and security, 15ms failover, up to 64 VLANs, IEEE 802.1x authentication, PoE options (60W per port)
Designed for reliable industrial network connectivity with appropriate features for different application requirements.
Technical Specifications
Dimensions
| Width | 30 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 41 mm |
| Drill hole spacing | 186 mm |
Notes
| General | NOTE: Meet noise immunity requirementsConnect FE using a mounting screw when mounting on a conductive surface. When mounting on a non-conductive surface, FE is connected using the mounting screw via a cable lug. |
Material specifications
| Color | anthracite |
| Material base plate | High-grade steel (1.4301/1.4016) |
| Housing Material | PBT |
Mounting
| Mounting Type | Wall mounting |
Ethernet
| Connection Method | M12, shielded |
| Note on the connection method | D-coded |
| Transmission Speed | 10/100 Mbps |
| Transmission physics | Twisted pair connection |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Data receive, link status |
| No. of channels | 5 (M12 ports) |
Product properties
| Product family | Unmanaged Switch 1600 |
| Type | Stand-Alone |
| MTTF | 302.5 Years (SN 29500 standard, temperature 25°C, operating cycle 21%) |
| MTTF | 156.52 Years (SN 29500 standard, temperature 40°C, operating cycle 34.25%) |
| MTTF | 40.43 Years (SN 29500 standard, temperature 55°C, operating cycle 100%) |
Insulation characteristics
| Protection class | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
Switch functions
| Basic Functions | Unmanaged switch/auto negotiation, complies with standard IEEE 802.3, store-and-forward switching mode, 2 priority classes according to IEEE802.1p, PTCP filter |
| PROFINET conformance class | Conformance-Class A |
| Status and diagnostic indicators | LEDs: US (power supply), 2 LEDs per Ethernet port (Link and Activity) |
| Additional functions | Autonegotiation |
Security functions
| Basic Functions | Unmanaged switch/auto negotiation, complies with standard IEEE 802.3, store-and-forward switching mode, 2 priority classes according to IEEE802.1p, PTCP filter |
Electrical properties
| Local diagnostics | US Supply voltage US Green LED |
| Local diagnostics | X1...X5 Link status Green LED |
| Local diagnostics | X1...X5 Receiving/sending telegrams Green LED |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.96 W |
| Test section | Between the Ethernet ports 1500 V AC 1 min. |
| Test section | 24 V supply (US) / FE 500 V DC 1 min. |
| Transmission medium | Copper |
Supply
| Supply voltage (DC) | 24 V DC (M12 connector) |
| Supply Voltage Range | 9 V DC ... 32 V DC |
| Power supply connection | via M12 connector |
| Residual ripple | 3.6 VPP |
| Max. current consumption | 40 mA (+10 mA per port) |
| Typical current consumption | 40 mA (at US = 24 V DC) |
| Current consumption | 40 mA ... 80 mA (at 24 V DC) |
Connection data
| Connection Method | M12, shielded |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP65 |
| Degree of Protection | IP66 |
| Degree of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Altitude | max. 2000 m (above mean sea level (operation)) |
| Permissible humidity (operation) | 10 % ... 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % ... 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 86 kPa ... 108 kPa (2000 m above mean sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 66 kPa ... 108 kPa (3500 m above sea level) |
EMC data
| Conformance with EMC directives | Noise emission test in accordance with EN 61000-6-3/IEC 61000-6-3 EN 61000-6-3 (noise emission) Class B |
| Conformance with EMC directives | EN 55011 (emitted interference) Class B |
| Conformance with EMC directives | EN 55022 (emitted interference) Class B |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-2 (ESD) Criterion B |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-3 (electromagnetic fields) Criterion A, 20 V/m |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-3 (electromagnetic fields) Criterion A, 10 V/m |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-4 Criterion A, 2.2 kV |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-5 (surge) Criterion A, interfaces 1 kV |
| Conformance with EMC directives | EN 61000-4-6 (line noise immunity) Criterion A, Field intensity: 10 V/m |
| Conformance with EMC directives | EN 60950-1 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Noise emission | EN 61000-6-4 |
Functionality
| Basic Functions | Unmanaged switch/auto negotiation, complies with standard IEEE 802.3, store-and-forward switching mode, 2 priority classes according to IEEE802.1p, PTCP filter |
Signaling
| Status display | LEDs: US (power supply), 2 LEDs per Ethernet port (Link and Activity) |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2700200?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2700200 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















