
1679333
SKU
PHX1679333
MPN
HC-K 4/8-ESTS
Weight
0.147 kg
Series HC-K
HC-K 4/8-ESTS - Contact insert
Contact insert, number of positions: 4+8+2PE, size: B24, power contacts: 4, control contacts: 8, Pin, Screw connection, 400 V, 80 A, 1.5 mm2 ... 16 mm2
Technical Specifications
Notes
| General | For housing HC-B24 |
| General | Connectors may be operated only when there is no load/voltage. |
Mounting
| Assembly instructions | To ensure correct use, installation in housing with IP54 protection or better is required |
| Assembly instructions | Use wire end protection (screw connections do not have wire protection) |
Product properties
| Series | HC-K |
| Type | B24 |
| Type | B48 |
| Number of Positions | 12 |
| Connection profile | 4+8+2PE |
| Contact numbering | 1 - 4 (power contacts) |
| Contact numbering | 1 - 8 (control contacts) |
| No. of power contacts | 4 |
| No. of control contacts | 8 |
| Contact material type | turned |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.5 mm (power contacts) |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Dimensions
| Width | 34 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 111 mm |
| Drill hole distance, horizontal | 104 mm |
Mechanical characteristics
| Contact diameter | 6 mm |
Connection technology
| Connection technology | Screw connection (power contacts) |
| Connection technology | Screw connection (control contacts) |
Conductor connection
| Conductor Cross Section | 1.5 mm² ... 16 mm² (power contacts) |
| Conductor Cross Section | 0.5 mm² ... 2.5 mm² (control contacts) |
| Connection cross section AWG | 16 ... 6 (power contacts) |
| Connection cross section AWG | 20 ... 14 (control contacts) |
| Tightening torque | 0.8 Nm ... 1.2 Nm (PE connection) |
| Tightening torque | 0.5 Nm ... 0.8 Nm (Mounting screws for mounting in the HEAVYCON housing) |
| Tightening torque | 2 Nm (Power contact, 2.5 mm²) |
| Tightening torque | 3 Nm (Power contact, 4 ... 16 mm²) |
| Tightening torque | 0.5 Nm (control contacts) |
| Tightening torque | 1.2 Nm (Power contact, 1.5 mm²) |
| Stripping length of the individual wire | 14 mm (Power) |
| Stripping length of the individual wire | 7 mm (Signal) |
Electrical properties
| Rated voltage (III/3) | 400 V (power contacts) |
| Rated voltage (III/3) | 400 V (control contacts) |
| Rated surge voltage | 6 kV (power contacts) |
| Rated surge voltage | 6 kV (control contacts) |
| Rated current | 80 A (power contacts) |
| Rated current | 16 A (control contacts) |
Mechanical data
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 500 |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Contact Material | Copper alloy |
| Contact surface material | Ag (alternatively Au) |
| Contact carrier material | PA |
| Material of contact surface, power contact | Ag |
| Material of contact surface, control contact | Ag |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 125 °C |
Testing
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Why Proax for Phoenix Contact 1679333?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1679333 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















