
1679427
SKU
PHX1679427
MPN
HC-K 4/0-EBUS
Weight
0.117 kg
Series HC-K
HC-K 4/0-EBUS - Contact insert
Contact insert, number of positions: 4+PE, size: B16, power contacts: 4, control contacts: 0, Socket, Screw connection, 830 V, 80 A, 1.5 mm2 ... 16 mm2
Technical Specifications
Notes
| General | For HEAVYCON-ADVANCE housings of B16 type and HEAVYCON housings of B16 and B32 types |
| General | Connectors may be operated only when there is no load/voltage. |
Mounting
| Assembly instructions | To ensure correct use, installation in housing with IP54 protection or better is required |
| Assembly instructions | Use wire end protection (screw connections do not have wire protection) |
Product properties
| Series | HC-K |
| Type | B16 |
| Type | B32 |
| Number of Positions | 4 |
| Connection profile | 4+PE |
| Contact numbering | 1 - 4 |
| No. of power contacts | 4 |
| No. of control contacts | 0 |
| Contact material type | turned |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.5 mm (power contacts) |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Dimensions
| Width | 34 mm |
| Height | 44.2 mm |
| Length | 84.5 mm |
| Drill hole distance, horizontal | 77.5 mm |
Mechanical characteristics
| Contact diameter | 6 mm |
Connection technology
| Connection technology | Screw connection (power contacts) |
Conductor connection
| Conductor Cross Section | 1.5 mm² ... 16 mm² |
| Connection cross section AWG | 16 ... 6 |
| Tightening torque | 0.8 Nm ... 1.2 Nm (PE connection cross-section with cable lug expandable to 16 mm²) |
| Tightening torque | 0.5 Nm ... 0.8 Nm (Mounting screws for mounting in the HEAVYCON housing) |
| Tightening torque | 3 Nm (4.0 mm² ... 16 mm²) |
| Tightening torque | 2 Nm (2.5 mm²) |
| Tightening torque | 1.2 Nm (1.5 mm²) |
| Stripping length of the individual wire | 14 mm |
| Stripping length | 14 mm |
Electrical properties
| Rated voltage (III/3) | 830 V (power contacts) |
| Rated surge voltage | 8 kV (power contacts) |
| Rated current | 80 A (power contacts) |
Mechanical data
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 500 |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Contact Material | Cu alloy |
| Contact surface material | Ag |
| Contact carrier material | PC |
| Material of contact surface, power contact | Ag |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 125 °C |
Testing
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1679427?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1679427 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















