
1686889
SKU
PHX1686889
MPN
HC-K 4/2-ESTS
Weight
0.122 kg
Series HC-K
HC-K 4/2-ESTS - Contact insert
Contact insert, number of positions: 4+2+PE, size: B16, power contacts: 4, control contacts: 2, Pin, Screw connection, 830 V, 80 A, 1.5 mm2 ... 16 mm2
Technical Specifications
General
| Note | For housing HC-B16 |
| Note | Connectors may be operated only when there is no load/voltage. |
| Connection technology | Screw connection (power contacts) |
| Connection technology | Screw connection (control contacts) |
| Tightening torque | 3 Nm (Power contacts for cross sections of 2.5 mm² ... 16 mm²; (2 Nm for cross section 2.5 mm²)) |
| Tightening torque | 0.5 Nm (control contacts) |
| Tightening torque | 1.2 Nm (Power contacts for cross section 1.5 mm²) |
| Torque | 0.8 Nm ... 1.2 Nm (PE connection) |
| Torque | 0.5 Nm ... 0.8 Nm (Mounting screws for mounting in the HEAVYCON housing) |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.5 mm (power contacts) |
| Screwdriver blade | 0.5 x 3.5 mm (control contacts) |
| Degree of pollution | 3 |
| Overvoltage category | III |
| Number of Positions | 4+2+PE |
| No. of power contacts | 4 |
| No. of control contacts | 2 |
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 500 |
| Size | B16 |
| Size | B32 |
| Contact numbering | 1 - 4 |
| Conductor Cross Section | 1.5 mm² ... 16 mm² (power contacts) |
| Conductor Cross Section | 0.5 mm² ... 2.5 mm² (control contacts) |
| Connection cross section AWG | 16 ... 6 (power contacts) |
| Connection cross section AWG | 20 ... 14 (control contacts) |
| Stripping length of the individual wire | 14 mm (Power circuit) |
| Stripping length of the individual wire | 7.5 mm (Control circuit) |
| Assembly instructions | To ensure correct use, installation in housing with IP54 protection or better is required |
| Connection | Use wire end protection (screw connections do not have wire protection) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 125 °C |
Material data
| Contact Material | Cu alloy |
| Material of contact surface, power contact | Ag |
| Material of contact surface, control contact | Ag |
| Contact carrier material | PC |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Electrical characteristics
| Rated voltage (III/3) | 830 V (power contacts) |
| Rated voltage (III/3) | 400 V (control contacts) |
| Rated surge voltage | 8 kV (power contacts) |
| Rated surge voltage | 6 kV (control contacts) |
| Rated current | 80 A (power contacts) |
| Rated current | 16 A (control contacts) |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R22 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL2) |
| Standards/regulations | PC: Fire protection in rail vehicles - requirement set R23 acc. to DIN EN 45545-2 (Risk level HL1 - HL3) |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
| China RoHS | No hazardous substances above threshold values |
Why Proax for Phoenix Contact 1686889?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1686889 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















