
Clearance
Sense7Z Key SS
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0212
MPN
2TLA050040R0212
Actuator to safety magnetic switch Sense7Z, stainless steel. This is a spare part since Sense7Z is delivered complete with actuator.
Sense7 is a coded magnetic non-contact switch for interlocking gates and hatches, or other moveable parts.
Sense7 has a stainless steel housing that is designed for harsh environments and extreme temperatures. Sense7 offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL3 with low level coding.
+105°C is accepted for short duration during CIP/SIP cleaning.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 14 mm |
| Product Net Height | 25 mm |
| Product Net Width | 88 mm |
| Product Net Weight | 0.05 kg |
Safety Information
| Safety Category | 4 |
| Performance level (PL) | Up to e |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Technical
| Operating Distance (Sn) | 5 mm |
| Suitable for | Sense7Z M12 |
| Suitable for | Sense7Z 2M |
| Suitable for | Sense7Z 5M |
| Suitable for | Sense7Z 10M |
Technical UL/CSA
| Enclosure Type UL/CSA | 1 |
Why Proax for ABB Sense7Z Key SS?
Proax is an authorized distributor of ABB Sense7Z Key SS and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | Sense7ZKeySS |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















