
Sense7 Key
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0211
MPN
2TLA050040R0211
Weight
0.036 kg
Spare Actuator to Safety Magnetic Switch Sense7, Plastic. +80°C is accepted for short duration during CIP/SIP cleaning.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 14 mm |
| Product Net Height | 50 mm |
| Product Net Width | 88 mm |
| Product Net Weight | 0.035 kg |
Safety Information
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Technical
| Suitable for | Sense7 |
Why Proax for ABB Sense7 Key?
Proax is an authorized distributor of ABB Sense7 Key and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | Sense7Key |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















