
MKey Key 4
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0221
MPN
2TLA050040R0221
Weight
0.023 kg
Flexible key for MKey5 safety switches. Stainless steel 316 key with plastic housing.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 14 mm |
| Product Net Height | 51 mm |
| Product Net Width | 36 mm |
| Product Net Weight | 0.022 kg |
Technical
| Suitable for | MKey5 |
| Suitable for | MKey5+ |
| Suitable for | MKey5 SSH |
| Suitable for | MKey5+ SSH |
| Suitable for | MKey5Z |
| Suitable for | MKey5+Z |
Why Proax for ABB MKey Key 4?
Proax is an authorized distributor of ABB MKey Key 4 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | MKeyKey4 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















