
MKey Key 6
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0204
MPN
2TLA050040R0204
Weight
0.077 kg
Flexible key for MKey safety switches. Stainless steel 316 key with stainless steel housing.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 20 mm |
| Product Net Height | 56 mm |
| Product Net Width | 52 mm |
| Product Net Weight | 0.077 kg |
Technical
| Suitable for | MKey5 |
| Suitable for | MKey5+ |
| Suitable for | MKey5 SSH |
| Suitable for | MKey5+ SSH |
| Suitable for | MKey5Z |
| Suitable for | MKey5+Z |
| Suitable for | MKey9M 24VDC |
| Suitable for | MKey8M 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC No Key |
| Suitable for | MKey8 24VDC |
| Suitable for | MKey8ER 24VDC |
| Suitable for | MKey8Z 24 VDC |
Why Proax for ABB MKey Key 6?
Proax is an authorized distributor of ABB MKey Key 6 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | MKeyKey6 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















