
MKey Key 2
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0202
MPN
2TLA050040R0202
Weight
0.032 kg
Standard key for MKey safety switches with metal head. Key in stainless steel 316.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 14 mm |
| Product Net Height | 40 mm |
| Product Net Width | 54 mm |
| Product Net Weight | 0.031 kg |
Technical
| Suitable for | MKey5 SSH |
| Suitable for | MKey5+ SSH |
| Suitable for | MKey5Z |
| Suitable for | MKey5+Z |
| Suitable for | MKey9M 24VDC |
| Suitable for | MKey8M 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC No Key |
| Suitable for | MKey8 24VDC |
| Suitable for | MKey8ER 24VDC |
| Suitable for | MKey8Z 24 VDC |
Why Proax for ABB MKey Key 2?
Proax is an authorized distributor of ABB MKey Key 2 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | MKeyKey2 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















