
MKey Slide lock right
By ABB
SKU
ABB2TLA050040R0501
MPN
2TLA050040R0501
Weight
1.955 kg
Slide lock for MKey8 and MKey9, right. Rugged metal construction that withstands shearing forces of up to 10000N (1000kg) on large hinged doors. Mkey not included.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 73 mm |
| Product Net Height | 310 mm |
| Product Net Width | 196 mm |
| Product Net Weight | 1.944 kg |
Technical
| Suitable for | MKey8 24VDC |
| Suitable for | MKey8M 24VDC |
| Suitable for | MKey8Z 24VDC |
| Suitable for | MKey8ER 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC |
| Suitable for | MKey9M 24VDC |
| Suitable for | MKey9 24VDC No Key |
Why Proax for ABB MKey Slide lock right?
Proax is an authorized distributor of ABB MKey Slide lock right and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | MKeySlidelockright |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















