
2959366
SKU
PHX2959366
MPN
UM 72-LG 10
Weight
0.014 kg
Series UM
UM 72-LG 10 - Lateral element
Profile housing and board base, 10 mm wide module, consisting of two side elements
Technical Specifications
Product properties
| Housing type | Press-drawn section housings |
| Housing series | UM |
| Product family | UM72 |
| Type | For PCB dimensions: 8 mm x 72 mm |
| Type | Lateral element |
Dimensions
| Width | 8 mm |
| Depth | 89.6 mm |
| Length | 72 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | green (RAL 6021) |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Housing Material | Polyamide |
| Surface characteristics | untreated |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -15 °C ... 50 °C |
Why Proax for Phoenix Contact 2959366?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2959366 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















