
The figure shows the variant UM 45-Profil CM
2907583
SKU
PHX2907583
MPN
UM 72-PROFIL 100CM
Weight
0.4 kg
Series UM
UM 72-PROFIL 100CM - Profile
Press-drawn section housings, Basic profile, open, profile width (internal): 71.9 mm, profile width (external): 86.8 mm, length: 1000 mm, depth: 21.5 mm, Note: required profile length = PCB length - 3.6 mm
- Easy installation
- Flexible size and shape
- Inexpensive as a result of reducing the number of separate housing parts
Technical Specifications
Product properties
| Housing type | Press-drawn section housings |
| Housing series | UM |
| Product family | UM72 |
| Type | Basic profile |
| Ventilation openings present | no |
Dimensions
| Depth | 21.5 mm |
| Length | 1 m |
External dimensions
| Profile width (external) | 86.8 mm |
Internal dimensions
| Profile width (internal) | 71.9 mm |
Material specifications
| Housing Material | PVC |
| Surface characteristics | untreated |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -15 °C ... 50 °C |
Why Proax for Phoenix Contact 2907583?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2907583 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















