
2977487
SKU
PHX2977487
MPN
UM 72-SEFE/L BK
Weight
0.006 kg
UM 72-SEFE/L BK - Lateral element
Side element, left, with foot, width: 5 mm, length: 72 mm, for mounting on NS 32 or NS 35/7.5
- Easy installation
- Flexible size and shape
- Inexpensive as a result of reducing the number of separate housing parts
Technical Specifications
Product properties
| Housing type | Press-drawn section housings |
| Housing series | UM |
| Product family | UM72 |
| Type | Lateral element (left) |
| Ventilation openings present | no |
Dimensions
| Width | 5 mm |
| Height | 89.6 mm |
| Depth | 37.6 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | black (RAL 9005) |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Surface characteristics | untreated |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 105 °C (depending on power dissipation) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 55 °C |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 100 °C |
| Relative humidity (storage/transport) | 80 % |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
Why Proax for Phoenix Contact 2977487?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2977487 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















