
The figure shows the variant UM 45-Profil CM
2906225
SKU
PHX2906225
MPN
UM 72-PROFIL CM
Weight
0.891 kg
Series UM
UM 72-PROFIL CM - Profile
Drawn section panel mounting base, with a constructional width of 72 mm and a fixed length of 200 cm
Technical Specifications
Product properties
| Housing type | Press-drawn section housings |
| Housing series | UM |
| Product family | UM72 |
| Type | Basic profile |
| Ventilation openings present | no |
Dimensions
| Depth | 21.5 mm |
| Length | 2 m |
External dimensions
| Profile width (external) | 86.8 mm |
Internal dimensions
| Profile width (internal) | 71.9 mm |
Material specifications
| Housing Material | PVC |
| Surface characteristics | untreated |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -15 °C ... 50 °C |
Why Proax for Phoenix Contact 2906225?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2906225 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















