
2977461
SKU
PHX2977461
MPN
UM 72-16 DIO/MKDS/SO373
Weight
0.18 kg
Series UM
UM 72-16 DIO/MKDS/SO373 - Interface module
VARIOFACE diode module, with screw connection and 16 diodes, can be wired individually
Technical Specifications
Insulation characteristics
| Insulation | Functional insulation |
Insulation characteristics: Air clearances and creepage distances
| Insulation | Functional insulation |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Max. permissible operating voltage | 30 V DC |
| Max. current carrying capacity per branch | 2.25 A (at 30 °C ambient temperature) |
| Max. current carrying capacity per branch | 2 A (at 40 °C ambient temperature) |
| Max. current carrying capacity per branch | 1.75 A (at 50 °C ambient temperature) |
Air clearances and creepage distances
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (1.2/50 μs) |
COMBICON connection
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 16 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
| Connection Method | Screw connection |
| Number of Positions | 16 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Item dimensions
| Width | 91 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 58 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | DIN EN 60664-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Why Proax for Phoenix Contact 2977461?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2977461 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















