
2878379
SKU
PHX2878379
MPN
IL PN BK DI8 DO4 2SCRJ-PAC
Weight
0.392 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series IL-PN-BK-DI8
IL PN BK DI8 DO4 2SCRJ-PAC - Bus coupler
PROFINET bus coupler, 8 inputs, 24 V DC, 4 outputs, 24 V DC, 500 mA, complete with I/O connectors
- 2 x fiber optic connection according to SC-RJ standard for polymer and HCS (PCF) fibers
- Connection to the PROFINET network via SC-RJ female connector
- Conformance with PROFINET specification V2.3 (firmware 4.00 or later)
- PROFINET IRT (firmware 4.00 or later)
- Automatic detection of the transmission speed in the local bus (500 kbps or 2 Mbps)
- 8 digital inputs, 4 digital outputs (on-board)
- Approved for PROFIsafe applications
Technical Specifications
Dimensions
| Width | 80 mm |
| Height | 119.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Specfications with connectors |
Utilization restriction
| CCCex note | Use in potentially explosive areas is not permitted in China. |
PROFINET
| No. of channels | 2 |
| Connection Method | SC-RJ socket |
| Transmission Speed | 100 Mbps (acc. to PROFINET standard) |
| Wavelength | 660 nm |
Inline local bus
| Connection Method | Inline data jumper |
| Transmission Speed | 500 kbps / 2 Mbps (automatic detection, no combined system) |
Fieldbus: Local bus gateway
| Designation | Local bus gateway |
| Connection Method | Inline data jumper |
| Transmission Speed | 500 kbaud/2 Mbaud, can be selected |
| Max. length of local bus | 20 m |
System limits
| Number of supported devices | max. 63 (per station) |
| Number of local bus devices that can be connected | max. 61 (The on-board I/Os are two devices) |
| Number of devices with parameter channel | max. 16 |
| Number of supported branch terminals with remote bus branch | 0 |
PROFINET
| Device function | PROFINET device |
| Update rate | min. 1 ms (depending on the size of the bus system) |
| Conformance class | B |
Module
| ID code (hex) | none |
| Input address area | 8 bit |
| Output address area | 4 bit |
| Register length | 16 bit |
Digital:
| Input name | Digital inputs |
| Description of the input | EN 61131-2 type 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 3-conductor |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Input voltage range "0" signal | -30 V DC ... 5 V DC |
| Input voltage range "1" signal | 15 V DC ... 30 V DC |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Nominal input current at UIN | typ. 3 mA |
| Typical input current per channel | typ. 3 mA |
| Typical response time | approx. 500 µs |
| Filter time | 3 ms |
| Delay at signal change from 0 to 1 | 5 ms |
| Delay at signal change from 1 to 0 | 5 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Suppressor diode |
| Output name | Digital outputs |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 3-conductor |
| Number of Outputs | 4 |
| Protective circuit | Short-circuit and overload protection; Freewheeling circuit in the output driver |
| Output Voltage | 24 V DC -1 V (At nominal current) |
| Maximum Output Current per module | max. 2 A |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC |
| Output current when switched off | max. 10 µA (When not loaded, a voltage can be measured even at an output that is not set.) |
| Nominal load, inductive | 12 VA (1.2 H, 48 Ω) |
| Nominal load, lamp | 12 W |
| Nominal load, ohmic | 12 W |
| Reverse voltage resistance to short pulses | Reverse voltage proof |
| Behavior with overload | Auto restart |
| Behavior with inductive overload | Output can be destroyed |
| Behavior at voltage switch-off | The output follows the power supply without delay |
| Signal delay | typ. 1.2 ms |
| Overcurrent shut-down | min. 0.7 A |
Product properties
| Product family | Inline |
| Type | modular |
| Scope of delivery | including Inline connectors and marking fields |
| No. of channels | 12 |
| Diagnostics messages | Short-circuit or overload of the digital outputs yes |
| Diagnostics messages | Sensor supply failure yes |
| Diagnostics messages | Failure of the actuator supply yes |
Potentials
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Power consumption | typ. 3 W (entire device) |
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 0.83 A (with max. number of connected I/O terminal blocks) |
| Current draw | typ. 250 mA |
| Current draw | min. 50 mA (without connected I/O terminal blocks) |
Potentials: Communications power (UL)
| Supply Voltage | 7.5 V DC |
Potentials: Supply of analog modules (UANA)
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
Potentials: Main circuit supply (UM)
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
| Current draw | min. 3 mA (without connected peripherals) |
Potentials: Segment circuit supply (US)
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
| Current draw | min. 3 mA (without connected peripherals) |
Connection technology
| Connection name | Inline connector |
Conductor connection
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section rigid | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 ... 16 |
Inline connector
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section, rigid | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section, flexible | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 ... 16 |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 55 °C (observe derating) |
| Degree of Protection | IP20 |
| Air pressure (operation) | 80 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % ... 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % ... 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
Standards and Regulations
| Protection class | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2878379?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2878379 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















