
2692649
SKU
PHX2692649
MPN
IL PN BK DI8 DO4 2TX/NC
Weight
0.308 kg
Series IL-PN-BK-DI8
IL PN BK DI8 DO4 2TX/NC - Bus coupler
PROFINET bus coupler, 8 inputs, 24 V DC, 4 outputs, 24 V DC, without I/O connectors.
- Automatic speed detection of the system bus
- 8 digital inputs, 4 digital outputs (on-board)
- Approved for PROFIsafe applications
- Up to 61 terminals (16 PCP devices) can be connected
Technical Specifications
Dimensions
| Width | 80 mm |
| Height | 119.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Specfications with connectors |
Utilization restriction
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
PROFINET
| No. of channels | 2 |
| Connection Method | RJ45 socket, auto negotiation |
| Transmission Speed | 100 Mbps |
| Transmission physics | Copper |
Inline local bus
| Connection Method | Inline data jumper |
| Transmission Speed | 500 kbps / 2 Mbps (automatic detection, no combined system) |
Supply
| Connection Method | 8-pos. Inline connector |
Fieldbus: Local bus gateway
| Max. number of local bus devices | 61 (The on-board I/Os are two devices) |
System limits
| Number of supported devices | max. 63 (per station) |
| Number of local bus devices that can be connected | max. 61 (The on-board I/Os are two devices) |
| Number of devices with parameter channel | max. 16 |
PROFINET
| Device function | PROFINET device |
| Specification | Version 2.0 |
| Update rate | max. 1 ms |
Module
| ID code (hex) | none |
| Register length | 16 bit |
Digital:
| Input name | Digital inputs |
| Description of the input | EN 61131-2 type 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 2-, 3-conductor |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Input voltage range "1" signal | 15 V DC ... 30 V DC |
| Typical input current per channel | typ. 3 mA |
| Delay at signal change from 0 to 1 | 5 ms |
| Delay at signal change from 1 to 0 | 5 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Suppressor diode |
| Output name | Digital outputs |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 2-, 3-conductor |
| Number of Outputs | 4 |
| Protective circuit | Short-circuit and overload protection; Free running circuit |
| Output Voltage | 24 V DC -1 V (At nominal current) |
| Maximum Output Current per module | max. 2 A |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC |
| Output current when switched off | 10 µA |
| Nominal load, inductive | 12 VA |
| Nominal load, lamp | 12 W |
| Nominal load, ohmic | 12 W |
| Signal delay | typ. 1.2 ms |
| Overcurrent shut-down | min. 0.7 A |
Product properties
| Type | modular |
| No. of channels | 12 |
Potentials
| Power consumption | typ. 3 W (entire device) |
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | 0.91 A (no local bus devices connected) |
Potentials: Communications power (UL)
| Supply Voltage | 7.5 V DC (via voltage jumper) |
Potentials: Supply of analog modules (UANA)
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
Potentials: Main circuit supply (UM)
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
Potentials: Segment circuit supply (US)
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
Supply: Module electronics
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Supply current | 70 mA |
| Current consumption | 0.91 A (no local bus devices connected) |
| Power dissipation | typ. 3 W (entire device) |
Connection data
| Connection Method | Spring-cage connection |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Air pressure (operation) | 70 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
Why Proax for Phoenix Contact 2692649?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2692649 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















