
2703994
SKU
PHX2703994
MPN
IL PN BK DI8 DO4 2TX-PAC
Weight
0.347 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series IL-PN-BK-DI8
IL PN BK DI8 DO4 2TX-PAC - Bus coupler
Inline, Bus coupler, PROFINET, RJ45 jack, Digital inputs: 8, 24 V DC, connection technology: 3-conductor, Digital outputs: 4, 24 V DC, 500 mA, connection technology: 3-conductor, transmission speed in the local bus: 500 kbps / 2 Mbps, degree of protection: IP20
- 2x Ethernet twisted pair according to 802.3 with auto negotiation and auto crossover
- Transmission speeds 100 Mbps
- IP parameter setting via PROFINET controller
- Connection to the PROFINET network via 8-pos. RJ45 jack
- Electrical isolation between Ethernet interface and logic
- Ethernet TCP/IP (100 Base-TX, management via SNMP)
- Connection of up to 61 other Inline devices
- Connection of a maximum of 16 PCP devices
- Supported protocols: SNMPv1, TFTP, PROFINET, LLDP, ICMP, and MRP (from firmware 3.21)
- PROFINET IRT (firmware 4.00 or later)
- Conformance with PROFINET specification V2.3 (firmware 4.00 or later)
- PROFINET Netload Class III (from firmware 4.00)
- 8 digital inputs, 4 digital outputs (on-board)
- Automatic detection of the transmission speed in the local bus (500 kbps or 2 Mbps)
- Approved for PROFIsafe applications
Technical Specifications
Dimensions
| Width | 80 mm |
| Height | 119.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Specfications with connectors |
Utilization restriction
| CCCex note | Use in potentially explosive areas is not permitted in China. |
PROFINET
| Number of interfaces | 2 |
| Connection Method | RJ45 jack |
| Note on the connection method | Auto negotiation and autocrossing |
| Transmission Speed | 100 Mbps (acc. to PROFINET standard) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
Inline local bus
| Connection Method | Inline data jumper |
| Transmission Speed | 500 kbps / 2 Mbps (automatic detection, no combined system) |
System limits
| Number of supported devices | max. 63 (per station) |
| Number of local bus devices that can be connected | max. 61 (The on-board I/Os are two devices) |
| Number of devices with parameter channel | max. 16 |
| Number of supported branch terminals with remote bus branch | 0 |
PROFINET
| Device function | PROFINET device |
| Update rate | min. 1 ms (depending on the size of the bus system) |
Module
| ID code (hex) | none |
| Input address area | 8 bit |
| Output address area | 4 bit |
| Register length | 16 bit |
Digital:
| Input name | Digital inputs |
| Description of the input | EN 61131-2 type 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 3-conductor |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Input voltage range "0" signal | -30 V DC ... 5 V DC |
| Input voltage range "1" signal | 15 V DC ... 30 V DC |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Nominal input current at UIN | typ. 3 mA |
| Typical input current per channel | typ. 3 mA |
| Typical response time | approx. 500 µs |
| Filter time | 3 ms |
| Delay at signal change from 0 to 1 | 5 ms |
| Delay at signal change from 1 to 0 | 5 ms |
| Output name | Digital outputs |
| Connection Method | Inline connector |
| Connection technology | 3-conductor |
| Number of Outputs | 4 |
| Protective circuit | Short-circuit and overload protection; Freewheeling circuit in the output driver |
| Output Voltage | 24 V DC -1 V (At nominal current) |
| Maximum Output Current per module | max. 2 A |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC |
| Output current when switched off | max. 10 µA (When not loaded, a voltage can be measured even at an output that is not set.) |
| Nominal load, inductive | 12 VA (1.2 H, 48 Ω) |
| Nominal load, lamp | 12 W |
| Nominal load, ohmic | 12 W |
| Reverse voltage resistance to short pulses | Reverse voltage proof |
| Behavior with overload | Auto restart |
| Behavior with inductive overload | Output can be destroyed |
| Behavior at voltage switch-off | The output follows the power supply without delay |
| Signal delay | typ. 1.2 ms |
| Overcurrent shut-down | min. 0.7 A |
Product properties
| Product family | Inline |
| Type | modular |
| No. of channels | 12 |
| Diagnostics messages | Short-circuit or overload of the digital outputs yes |
| Diagnostics messages | Sensor supply failure yes |
| Diagnostics messages | Failure of the actuator supply yes |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II (IEC 60664-1, EN 60664-1) |
| Pollution degree | 2 (IEC 60664-1, EN 60664-1) |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | max. 3.3 W |
Potentials
| Power consumption | typ. 3 W (entire device) |
| Protective circuit | Surge protection (segment supply, main supply, bus coupler supply); Suppressor diode, 35 V DC |
| Protective circuit | Reverse polarity protection (segment supply, main supply, bus coupler supply); Suppressor diode, 35 V DC |
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 0.91 A (with max. number of connected I/O terminal blocks) |
| Current draw | typ. 138 mA |
Potentials: Communications power (UL)
| Supply Voltage | 7.5 V DC |
Potentials: Supply of analog modules (UANA)
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
Potentials: Main circuit supply (UM)
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
| Current draw | min. 3 mA (without connected peripherals) |
Potentials: Segment circuit supply (US)
| Supply Voltage | 24 V DC (via Inline connector) |
| Supply Voltage Range | 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current draw | max. 8 A DC |
| Current draw | min. 3 mA (without connected peripherals) |
Electrical isolation/isolation of the voltage ranges
| Test voltage: PROFINET interface 1 / PROFINET interface 2 | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 1 / communications power (UBK, UL, UANA) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 1 / I/O (UM, US) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 1 / functional ground | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 2 / communications power (UBK, UL, UANA) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 2 / I/O (UM, US) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: PROFINET interface 2 / functional ground | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: Communications power (UBK, UL, UANA) / I/O (UM, US) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: Communications power (UBK, UL, UANA) / functional ground | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
| Test voltage: I/O (UM, US) / functional ground | 500 V AC, 50 Hz, 1 min. |
Connection technology
| Connection name | Inline connector |
Conductor connection
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section rigid | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 ... 16 |
| Stripping length | 8 mm |
Inline connector
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section, rigid | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section, flexible | 0.08 mm² ... 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 ... 16 |
| Stripping length | 8 mm |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 55 °C (observe derating) |
| Degree of Protection | IP20 |
| Air pressure (operation) | 70 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % ... 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % ... 95 % (non-condensing) |
Standards and Regulations
| Protection class | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2703994?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2703994 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















