
2921310
SKU
PHX2921310
MPN
TT-ST-2/2-S-12DC
Weight
0.025 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
TT-ST-2/2-S-12DC - Surge protection device
Spring cage modular terminal block with integrated surge protection, for assembly on NS 35/7.5, voltage UN 12 V DC, terminal width: 6.2 mm, cover width: 2.2 mm
Technical Specifications
Product properties
| IEC test classification | C1 |
| IEC test classification | C3 |
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C3 |
| Type | Double-level terminal block |
| Number of Positions | 2 |
| Surge protection fault message | none |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 12 V DC |
Connection data
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section flexible | 0.5 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.5 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Dimensions
| Width | 6.2 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 63.5 mm |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Mechanical data
| Open side panel | Yes |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 13 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 9 V AC |
| Rated current | 10 A (50 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 5 µA (DC) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 20 µA (60 Hz) |
| Residual current IPE | ≤ 10 µA (DC) |
| Residual current IPE | ≤ 40 µA (60 Hz) |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 700 A (per path) |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 1.4 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 140 A (per path) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 22 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 22 V |
| Residual voltage at In (conductor-ground) | ≤ 27 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 22 V |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 25 V (C1 - 250 A) |
| Response time tA (line-earth) | ≤ 1 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.3 dB (≤ 650 kHz / 50 Ω) |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (≤ 100 kHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (siganl ground) in 50 Ω system | typ. 1.7 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (signal ground) in 150 Ω system | typ. 300 kHz |
| Capacity (core-earth) | ≤ 5 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 10 A (T) |
| Impulse durability (line-earth) | C1 - 500 V / 250 A |
| Impulse durability (line-earth) | C3 - 100 A |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 2 A - 5x 1 s |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 85 °C |
Standards and Regulations
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C3 |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | EN 60664-1 |
Standards Information technology specification
| Standards/regulations | IEC 61643-21 |
| Standards/regulations | EN 61643-21 |
| Standards/regulations | IEC 61643-21 |
| Standards/regulations | EN 61643-21 |
| Standards/specifications | IEC 61643-21/A1 |
| Note | 2008 |
| Standards/specifications | EN 61643-21/A1 |
| Note | 2009 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2921310?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2921310 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















