
2858933
SKU
PHX2858933
MPN
TT-ST-M-2/2-24AC
Weight
0.031 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series TT-ST-M
TT-ST-M-2/2-24AC - Surge protection device
TERMITRAB, spring-cage modular terminal block with integrated surge protection and disconnect knives, for assembly on NS 35/7.5, voltage UN 24 V DC, terminal width: 6.2 mm, cover width: 2.2 mm
Technical Specifications
Product properties
| IEC test classification | C1 |
| IEC test classification | C2 |
| IEC test classification | C3 |
| IEC test classification | D1 |
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C2 |
| VDE requirement class | C3 |
| VDE requirement class | D1 |
| Type | Double-level terminal block with disconnect knife |
| Number of Positions | 2 |
| Surge protection fault message | none |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 24 V AC |
Connection data
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 14 |
Dimensions
| Width | 6.2 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 65.1 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Mechanical data
| Open side panel | Yes |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 45 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 31 V AC |
| Rated current | 300 mA (45 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 10 µA (per path) |
| Residual current IPE | ≤ 20 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp (10/350) µs | 1 kA (per path) |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 10 kA |
| Total discharge current Itotal (10/350) µs | 2 kA |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-earth) | 5 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 200 A (in total) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 55 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 55 V |
| Residual voltage at In (conductor-ground) | ≤ 55 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 70 V |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 80 V (C2 - 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 40 V (static) |
| Response time tA (line-earth) | ≤ 1 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.6 dB (500 kHz/50 Ω) |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (180 kHz/150 Ω system) |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (45 kHz/600 Ω system) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 50 Ω system | typ. 3.5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 150 Ω system | typ. 1.1 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 600 Ω system | typ. 280 kHz |
| Capacity (core-earth) | 2 nF |
| Resistance per path | 9.4 Ω ±10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 315 mA |
| Impulse durability (line-earth) | C2 - 10 kV / 5 kA |
| Impulse durability (line-earth) | D1 - 1 kA |
| Impulse durability (line-earth) | C3 - 100 A |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 85 °C |
| Altitude | max. 2000 m |
Standards and Regulations
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C2 |
| VDE requirement class | C3 |
| VDE requirement class | D1 |
Air clearances and creepage distances
| Standards/regulations | EN 60664-1 / IEC 60664-1 |
| Standards/specifications | IEC 61643-21/A1 |
| Note | 2008 |
| Standards/specifications | EN 61643-21/A1 |
| Note | 2009 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2858933?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2858933 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















