
2858946
SKU
PHX2858946
MPN
TT-ST-M-SFP-24AC
Weight
0.03 kg
TT-ST-M-SFP-24AC - Surge protection device
TERMITRAB, spring-cage modular terminal block with integrated surge protection as a filter circuit and disconnect knives, for assembly on NS 35/7.5, voltage UN 24 V DC, terminal width: 6.2 mm, cover width: 2.2 mm
- Effective high-frequency interference attenuation with coils and X and Y capacitors
- Space-saving and cost-saving with a narrow overall width
- Disconnection of signal circuits by disconnect knife
Technical Specifications
Product properties
| Product family | SFP |
| IEC test classification | C1 |
| IEC test classification | C3 |
| Type | Double-level terminal block |
| Surge protection fault message | none |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 24 V AC |
Connection data
| Connection Method | Spring-cage connection |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Dimensions
| Width | 6.2 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 65.1 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
Material specifications
| Color | black (RAL 9005) |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Mechanical data
| Open side panel | Yes |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 38 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V AC |
| Rated current | 500 mA (55 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 100 µA (per path) |
| Residual current IPE | ≤ 1 mA (per path) |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 350 A (per path) |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 700 A (in total) |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 700 A |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-earth) | 1.5 kA (per path) |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-earth) | 3 kA (in total) |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 40 A (per path) |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 80 A (in total) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 70 V (per path) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 70 V (per path) |
| Residual voltage at In (conductor-ground) | ≤ 80 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 80 V |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 80 V (C1 - 500 V / 250 A) |
| Response time tA (line-earth) | ≤ 25 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 40 dB (1 MHz/150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 50 Ω system | typ. 60 kHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 150 Ω system | typ. 20 kHz |
| Capacity (core-earth) | typ. 130 nF |
| Inductivity in series | typ. 100 µH |
| Resistance per path | 0.5 Ω |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 500 mA (T) |
| Impulse durability (line-earth) | C1 - 500 V / 250 A |
| Impulse durability (line-earth) | C3 - 40 A |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl) |
Standards and Regulations
| Standards/specifications | IEC 61643-21 |
| Note | 2000 + A1:2008 |
| Standards/specifications | EN 61643-21 |
| Note | 2001 + A1:2009 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2858946?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2858946 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















