
2858894
SKU
PHX2858894
MPN
TT-D-STTCO-BK
Weight
0.007 kg
TT-D-STTCO-BK - End cover
End cover for TERMITRAB TT-ST-..., width: 2.2 mm, color: Black
Technical Specifications
Product properties
| Type | Double-level terminal block |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Material specifications
| Color | black (RAL 9005) |
| Housing Material | PA |
Dimensions
| Width | 2 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 63.5 mm |
Why Proax for Phoenix Contact 2858894?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2858894 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 50 |
Recommended



















