
RG24S1442LD14BJJ
By ABB
SKU
ABBRG24S1442LD14BJJ
MPN
7TBA133600R1933
Weight
10.433 kg
Battery unit 24V-144W two heads MR16 LED 24V-6W factory white 120/347VAC input audible diagnostics voltmeter ammeter radio frequency interference filter, 120 VAC 15 minute time delay cord and twist-lock plug and AC/DC Terminal Block
Technical Specifications
Additional Information
| Product Main Type | Emergency Lighting |
| Application | Commercial, Industrial |
| Product type | Battery Unit |
Dimensions
| Product Net Height | 10-1/2 in |
| Product Net Depth / Length | 13-1/4 in |
| Product Net Width | 3-5/8 in |
| Product Net Weight | 23 lb |
Technical
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | MR16 LED |
| Number of Lamps | 2 |
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Chemical Composition | Lead-Calcium |
| Battery Weight | 3 lb |
| Color | Factory white |
| Material | Cabinet: Steel |
| Power Consumption (@Pcons) | 144 W |
| Power Watt | 6 W |
| Voltage Rating | 120/347 VA °C |
| Voltage Rating | 24 V DC |
| Size | 16-1/2 Inches Height x 13-1/4 Inches Width |
Why Proax for ABB RG24S1442LD14BJJ?
Proax is an authorized distributor of ABB RG24S1442LD14BJJ and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















