
RG24S1442LD14BK
By ABB
SKU
ABBRG24S1442LD14BK
MPN
7TBA133600R1851
Weight
1 kg
Battery Unit, Battery Type: lead-calcium, Voltage DC: 24V, Battery Wattage: 144W, self-powered, Colour: black, 120/347VAC, two lamps, Lamp Type: MR16 LED, Lamp Voltage: 24V, Lamp Wattage: 6W, Head Style: standard, Battery Run Time (Minimum): 30 minutes, Cabinet Size: A
Technical Specifications
Additional Information
| Product Main Type | Emergency Lighting |
| Application | Commercial, Industrial |
| Product type | Battery Unit |
Dimensions
| Product Net Height | 14.25 in |
| Product Net Depth / Length | 13.25 in |
| Product Net Width | 3.375 in |
Technical
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | MR16 LED |
| Number of Lamps | 2 |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Chemical Composition | Lead-Calcium |
| Color | Black |
| Material | Cabinet: Steel |
| Power Consumption (@Pcons) | 144 W |
| Power Watt | 6 W |
| Voltage Rating | 120/347 V AC |
| Voltage Rating | 24 V DC |
| Size | 16-1/2 Inches Height x 13-1/4 Inches Width |
Why Proax for ABB RG24S1442LD14BK?
Proax is an authorized distributor of ABB RG24S1442LD14BK and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















