
RG24S1442LD14ATNCPS3
By ABB
SKU
ABBRG24S1442LD14ATNCPS3
MPN
7TBA133600R1902
Weight
1 kg
Battery Unit, Battery Type: lead-calcium, Voltage DC: 24V, Battery Wattage: 144W, self-powered, Colour: factory white, 120/347VAC, two lamps, Lamp Type: MR16 LED, Lamp Voltage: 24V, Lamp Wattage: 6W, diagnostics, non-audible, constant power supply, 3 Amps, Head Style: standard, Battery Run Time (Minimum): 30 minutes, Cabinet Size: C
Technical Specifications
Additional Information
| Product Main Type | LUMACELL & LIGHTALARMS |
| Application | Commercial, Industrial |
| Product type | Battery Unit |
Technical
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | MR16 LED |
| Number of Lamps | 2 |
| Number of Batteries | 0 |
| Color | Factory white |
| Material | Cabinet: Steel |
| Power Consumption (@Pcons) | 144 W |
| Power Watt | 6 W |
| Voltage Rating | 120/347 V AC |
| Voltage Rating | 24 V DC |
| Size | 16-1/2 Inches Height x 13-1/4 Inches Width |
Why Proax for ABB RG24S1442LD14ATNCPS3?
Proax is an authorized distributor of ABB RG24S1442LD14ATNCPS3 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















