
3024753
SKU
PHX3024753
MPN
UK 6 N-PE/N
Weight
0.047 kg
Series UK
UK 6 N-PE/N - Installation ground terminal block
Installation ground terminal block, PE/N block, consisting of a green-yellow ground terminal and a blue terminal block with screw bridge, nom. voltage: 400 V, nominal current: 57 A, number of connections: 2, connection method: Screw connection, cross section: 0.2 mm2 - 10 mm2, mounting type: NS 35/7,5, NS 35/15, NS 32, color: green-yellow-blue
Technical Specifications
Product properties
| Number of Connections | 2 |
| Number of rows | 1 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Electrical properties
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0 W |
Connection data
| PEN function | yes |
| Grounding foot | Yes |
| Number of connections per level | 2 |
Level 1 above 1 below 1
| Screw thread | M4 |
| Note | Please observe the current carrying capacity of the DIN rails. |
| Tightening torque | 1.5 ... 1.8 Nm |
| Stripping length | 10 mm |
| Connection in acc. with standard | IEC / EN |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 10 mm² |
| Cross section AWG | 24 ... 8 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 6 mm² |
| Conductor cross section, flexible [AWG] | 24 ... 10 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross-section flexible (ferrule without plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 6 mm² |
| Flexible conductor cross section (ferrule with plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 6 mm² |
| Cross-section with insertion bridge, rigid | 4 mm² |
| Cross-section with insertion bridge, flexible | 4 mm² |
| Nominal Current | 57 A |
| Maximum Load Current | 57 A (with 10 mm² conductor cross section) |
| Nominal Voltage | 400 V |
Dimensions
| Width | 16.4 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth on NS 32 | 52 mm |
| Depth on NS 35/7,5 | 47 mm |
| Depth on NS 35/15 | 54.5 mm |
Material specifications
| Color | green-yellow-blue |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Insulating material group | I |
| Insulating material | PA |
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)) | 130 °C |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Calorimetric heat release NFPA 130 (ASTM E 1354) | 28 MJ/kg |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162) | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662) | passed |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C) | passed |
General
| Terminal block mounting | 1.5 Nm ... 1.8 Nm (PE foot with mounting screw, M4) |
Mechanical data
| Open side panel | No |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 110 °C (Operating temperature range incl. self-heating; for max. short-term operating temperature, see RTI Elec.) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, no longer than 24 h, -60°C to +70°C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % ... 90 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Standards and Regulations
| Connection in acc. with standard | IEC / EN |
Mounting
| Mounting Type | NS 35/7,5 |
| Mounting Type | NS 35/15 |
| Mounting Type | NS 32 |
| Terminal block mounting | 1.5 Nm ... 1.8 Nm (PE foot with mounting screw, M4) |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 3024753?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3024753 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















