
The figure shows version ST-OV 3- 5 DC/240 AC/3
2905417
SKU
PHX2905417
MPN
ST-OV3- 24DC/400AC/3
Weight
0.062 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series ST-OV
ST-OV3- 24DC/400AC/3 - Solid-state relay
Plug-in power solid-state relay, input: 24 V DC, output: 24 - 420 V AC/max. 3 A
- Pluggable
- Control of 230 V motors in simple reversing mode (e.g., synchronous motor in single-phase mode, see illustration)
- Switching of up to 400 V AC/3 A
Technical Specifications
Insulation characteristics
| Insulation | Basic insulation |
| Insulation | Basic insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.17 W |
| Test voltage (Input/output) | 2.5 kV AC (Input/output) |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 21.6 V DC ... 26.4 V DC |
| Switching threshold "0" signal in reference to UN | ≤ 0.4 |
| Switching threshold "1" signal in reference to UN | ≥ 0.8 |
| Typical input current at UN | 7 mA |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Protective circuit | Reverse polarity protection |
| Protective circuit | RC element; RC element |
| Transmission frequency | 10 Hz |
Output data
| Design of digital output | electronic |
| Output nominal voltage | 400 V AC |
| Output voltage range | 24 V AC ... 420 V AC |
| Limiting Continuous Current | 3 A (see derating curve) |
| Maximum Inrush Current | 125 A (t = 10 ms) |
| Min. load current | 50 mA |
| Leakage current | approx. 12 mA |
| Surge current | 125 A (t = 10 ms) |
| Peak offstate voltage | 800 V (Periodic peak reverse voltage) |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | ≤ 1.2 V |
| Protective circuit | Surge protection; Varistor |
| Protective circuit | RC element; RC element |
Dimensions
| Width | 20.8 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth | 112 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | 0 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | 0 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| Standards/regulations | EN 50178 |
Mounting
| Mounting Position | Horizontal DIN rail |
Why Proax for Phoenix Contact 2905417?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2905417 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















