
3056608
SKU
PHX3056608
MPN
URTK/SS-PSB
Weight
0.015 kg
URTK/SS-PSB - Disconnect terminal block
Disconnect terminal block, nom. voltage: 150 V, nominal current: 26 A, connection method: Screw connection, 1 level, Rated cross section: 4 mm2, cross section: 0.2 mm2 - 4 mm2 , mounting type: NS 35/7,5, NS 35/15, NS 32, color: gray
Technical Specifications
Product properties
| Number of Connections | 2 |
| Number of rows | 1 |
| Potentials | 1 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Electrical properties
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 1.02 W |
Connection data
| Number of connections per level | 2 |
| Nominal cross section | 4 mm² |
1 level
| Screw thread | M3 |
| Note | Terminal point |
| Tightening torque | 0.6 ... 0.8 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Connection in acc. with standard | IEC 60947-7-1 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Cross section AWG | 24 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section, flexible [AWG] | 24 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| Conductor cross-section flexible (ferrule without plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 4 mm² |
| Flexible conductor cross section (ferrule with plastic sleeve) | 0.25 mm² ... 2.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, solid | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, flexible, with ferrule without plastic sleeve | 0.25 mm² ... 1.5 mm² |
| 2 conductors with the same cross section, flexible, with TWIN ferrule with plastic sleeve | 0.5 mm² ... 2.5 mm² |
| Nominal Current | 26 A |
| Maximum Load Current | 26 A (with 4 mm² conductor cross section) |
| Nominal Voltage | 150 V (400 V with end cover at each terminal) |
| Nominal cross section | 4 mm² |
Dimensions
| Width | 6.2 mm |
| End cover width | 1 mm |
Material specifications
| Color | gray |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Insulating material group | I |
| Insulating material | PA |
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)) | 130 °C |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Calorimetric heat release NFPA 130 (ASTM E 1354) | 28 MJ/kg |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162) | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662) | passed |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C) | passed |
Mechanical data
| Open side panel | Yes |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 105 °C (max. short-term operating temperature RTI Elec.) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Standards and Regulations
| Connection in acc. with standard | IEC 60947-7-1 |
Mounting
| Mounting Type | NS 35/7,5 |
| Mounting Type | NS 35/15 |
| Mounting Type | NS 32 |
| Screw thread | M2,6 |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 3056608?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3056608 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 50 |
Recommended



















