
OS400D30
By ABB
SKU
ABBOS400D30
MPN
1SCA022753R1180
Weight
6.3 kg
Switch Fuses,Front Operated,3-pole,30 (Right Side),DIN,0,1,2,Handle and shaft not included,
Technical Specifications
ABB EcoSolutions
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| End Of Life Disassembling Instructions | 1SCC311050M0201 |
| Environmental Product Declaration - EPD | 1SCC311198D0201 |
Dimensions
| Product Net Width | 255 mm |
| Product Net Height | 230 mm |
| Product Net Depth / Length | 193 mm |
| Product Net Weight | 6.3 kg |
| Product Net Weight | 13.89 lb |
Technical
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | Θ = 40 °C 400 A |
| Conventional Thermal Current (Ithe) | Fully Enclosed 400 A |
| Degree of Protection | acc. to IEC 60529 IP20 |
| Fuse Size | NH0 |
| Fuse Size | NH1 |
| Fuse Size | NH2 |
| Fuse System | DIN |
| Handle Type | Handle not included |
| Mounting Type | Base mounting |
| Number of Poles | 3P |
| Operating mode | Front |
| Pollution degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In - Bottom Out, Bottom In - Top Out |
| Power Loss | at Rated Current 36 W |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (500 V) 100 kA |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (690 V) 80 kA |
| Rated Current (In) | Main Circuit 400 A |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 ... 240 V) 132 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (400 V) 220 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (415 V) 230 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (500 V) 280 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (690 V) 400 kW |
| Rated Operational Voltage | Main Circuit 690 V AC |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 14 kiloampere rms |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Switches Operating Mechanism | 30 (Right Side) |
| Terminal Type | Lug terminals |
| Terminal Width | 25 mm |
| Tightening torque | 30 ... 44 N·m |
Technical UL/CSA
| Tightening torque | 30 ... 44 N·m |
Why Proax for ABB OS400D30?
Proax is an authorized distributor of ABB OS400D30 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















