
3035760
SKU
PHX3035760
MPN
C-ME 4/3
Weight
0.001 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series C-ME
C-ME 4/3 - Operating lever
Operating lever, for connecting three test disconnect terminal blocks
Technical Specifications
Product properties
| Number of Positions | 3 |
Dimensions
| Width | 18.4 mm |
| Height | 5 mm |
| Depth | 5 mm |
Material specifications
| Color | orange |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 55 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Why Proax for Phoenix Contact 3035760?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3035760 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |



















