
3035759
SKU
PHX3035759
MPN
C-ME 4/2
Weight
0.001 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series C-ME
C-ME 4/2 - Connecting bridge
Connection bridge, for connecting 2 test disconnect terminal blocks
Technical Specifications
Product properties
| Number of Positions | 2 |
Dimensions
| Width | 12.2 mm |
| Height | 5.2 mm |
| Depth | 23.8 mm |
Material specifications
| Color | orange |
| Material | PA |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 55 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Why Proax for Phoenix Contact 3035759?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3035759 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |



















