
The figure shows version ST-OV 3- 5 DC/220 DC/1
2903176
SKU
PHX2903176
MPN
ST-OV3-220DC/220DC/1
Weight
0.055 kg
Series ST-OV
ST-OV3-220DC/220DC/1 - Solid-state relay
Plug-in power solid-state relay, with LED and protective circuit in input and output circuits, input: 220 V DC, output: 15 - 220 V DC/max. 1 A, can be plugged into basic terminal blocks
Technical Specifications
Electrical properties
| Test voltage (Input/output) | 2.5 kV AC (Input/output) |
Input data
| Nominal input voltage UN | 220 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 ... 1.2 |
| Input voltage range | 176 V DC ... 264 V DC |
| Switching threshold "0" signal, voltage | ≤ 18 V |
| Switching threshold "1" signal voltage | ≥ 33 V |
| Typical input current at UN | 5 mA |
| Typical response time | 25 µs |
| Typical turn-off time | 1 ms |
| Transmission frequency | 100 Hz |
Output data
| Design of digital output | electronic |
| Output voltage range | 15 V DC ... 220 V DC |
| Limiting Continuous Current | 1 A (see derating curve) |
| Surge current | 2 A (t = 1 s) |
| Peak offstate voltage | 220 V DC (Collector-emitter reverse voltage) |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | 1.2 V |
| Output circuit | 2-conductor, floating |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Protective circuit | Surge protection |
Dimensions
| Width | 20.8 mm |
| Height | 33 mm |
| Depth | 66.5 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | DIN VDE 0110 |
Mounting
| Mounting Position | any |
Why Proax for Phoenix Contact 2903176?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2903176 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















