
The figure shows version ST-OV 3- 5 DC/240 AC/3
2903040
SKU
PHX2903040
MPN
ST-OV3- 12DC/240AC/3
Weight
0.057 kg
Series ST-OV
ST-OV3- 12DC/240AC/3 - Solid-state relay
Plug-in power solid-state relay, with LED and protective circuit in input and output circuits, input: 12 V DC, output: 24 - 280 V AC/max. 3 A, can be plugged into basic terminal blocks
Technical Specifications
Electrical properties
| Test voltage (Input/output) | 2.5 kV AC (Input/output) |
Input data
| Nominal input voltage UN | 12 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 ... 1.2 |
| Input voltage range | 9.6 V DC ... 14.4 V DC |
| Switching threshold "0" signal in reference to UN | ≤ 0.4 |
| Switching threshold "1" signal in reference to UN | ≥ 0.8 |
| Typical input current at UN | 7 mA |
| Typical response time | switch-on time: Max. one half cycle - zero-voltage crossing |
| Typical turn-off time | switch-off time Max. one half cycle - zero-current crossing |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Transmission frequency | 25 Hz |
Output data
| Design of digital output | electronic |
| Output voltage range | 24 V AC ... 280 V AC |
| Limiting Continuous Current | 3 A (see derating curve) |
| Min. load current | 50 mA |
| Leakage current | 5 mA (in off state - components with low minimum load and leakage currents on request.) |
| Surge current | 35 A (t = 10 ms) |
| Phase angle cos phi min | 0.5 |
| Max. load value | 6 A2s (I2 x t at t = 8.3 ms) |
| Peak offstate voltage | 600 V (Periodic peak reverse voltage) |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | 1.5 V |
| Output circuit | 2-conductor, floating |
| Protective circuit | RC element |
Dimensions
| Width | 20.8 mm |
| Height | 33 mm |
| Depth | 66.5 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | DIN VDE 0110 |
Mounting
| Mounting Position | any |
Why Proax for Phoenix Contact 2903040?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2903040 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















