
3036001
SKU
PHX3036001
MPN
UTME 6-SET POWER 1
Weight
0.675 kg
Series UTME
UTME 6-SET POWER 1 - Starter kit
Starter kit - consisting of test disconnect terminal blocks with screw connection technology, marking material, bridging and test accessories. A terminal strip for a three-phase transformer circuit (current and voltage) can be configured individually.
Technical Specifications
Notes
| General | Quantity specifications on the set contents under downloads |
Dimensions
| Width | 225 mm |
| Height | 315 mm |
| Depth | 65 mm |
Material specifications
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162) | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662) | passed |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C) | passed |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 110 °C (Operating temperature range incl. self-heating; for max. short-term operating temperature, see RTI Elec.) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, no longer than 24 h, -60°C to +70°C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % ... 90 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Mounting
| Mounting Type | NS 35/7,5 |
| Mounting Type | NS 35/15 |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 3036001?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3036001 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















