
2801290
SKU
PHX2801290
MPN
PT-IQ-1X2-TELE-PT
Weight
0.113 kg
Series PT-IQ
PT-IQ-1X2-TELE-PT - Surge protection device
Surge protective device, consisting of plug and base element, with integrated multi-stage status indicator on the module, for protecting a double wire for analog and digital telecommunications interfaces (VDSL up to 50 Mbps, on short paths (< 300 m) up to 100 Mbps).
- Predictive monitoring with 3-stage LED display
- Integration of the status message into the system controller via group remote signaling
- Install quickly and error-free with DIN rail connectors
- Maximum ease of maintenance, thanks to the 2-piece design
- Maximum protection for MCR applications with high discharge capacity
Technical Specifications
General
| Note | Remote signaling as well as the power supply of the DIN rail connector are established by snapping the module into place on the DIN rail connector. |
Product properties
| Product family | PLUGTRAB IQ |
| IEC test classification | B2 |
| IEC test classification | C1 |
| IEC test classification | C2 |
| IEC test classification | C3 |
| IEC test classification | D1 |
| VDE requirement class | B2 |
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C2 |
| VDE requirement class | C3 |
| VDE requirement class | D1 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
| Wire pairs per module | 1 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 180 V DC |
Connection data
| Connection Method | Push-in connection |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Dimensions
| Width | 17.7 mm |
| Height | 109.3 mm |
| Depth | 77.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
Material specifications
| Color | black (RAL 9005) |
| Color | black (RAL 9005) |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Mechanical data
| Open side panel | No |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 180 V DC |
| Rated current | 150 mA (25 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp (10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 20 kA |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 290 V (B2 - 100 A) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 290 V (C1 - 1 kV) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 290 V (C2 - 10 kV) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 300 V (C2 - 10 kA) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 290 V (C3 - 50 A) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 500 V (B2 - 100 A) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 600 V (C1 - 1 kV) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 600 V (C2 - 10 kV) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 650 V (C2 - 10 kA) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 700 V (C3 - 50 A) |
| Response time tA (line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA (line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 5 MHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ω system | typ. 25 MHz |
| Capacity (core-core) | typ. 60 pF |
| Resistance per path | 1.2 Ω ±5 % |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
| Max. required back-up fuse | 150 mA (slow-blow) |
| Impulse durability (line-line) | C1 - 500 A |
| Impulse durability (line-line) | C2 - 10 kA |
| Impulse durability (line-line) | C3 - 50 A |
| Impulse durability (line-line) | B2 - 100 A |
| Impulse durability (line-earth) | C1 - 500 A |
| Impulse durability (line-earth) | C2 - 10 kA |
| Impulse durability (line-earth) | C3 - 50 A |
| Impulse durability (line-earth) | B2 - 100 A |
| Impulse durability (line-earth) | D1 - 2.5 kA |
| Pulse reset time (line-line) | ≤ 30 ms |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl) |
Standards and Regulations
| VDE requirement class | B2 |
| VDE requirement class | C1 |
| VDE requirement class | C2 |
| VDE requirement class | C3 |
| VDE requirement class | D1 |
| Standards/specifications | IEC 61643-21 |
| Note | 2000 + A1:2008 + A2:2012 |
| Standards/specifications | EN 61643-21 |
| Note | 2001 + A1:2009 + A2:2013 |
| Standards/specifications | EN 61000-6-2 |
| Note | 2005 |
| Standards/specifications | EN 61000-6-3 |
| Note | 2007 + A1:2011 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Accessories
FK-MC 0,5/ 5-ST-2,5 - PCB connector, nominal cross section: 0.5 mm2, color: green, nominal current: 4 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact surface: Tin, contact connection type: Socket, number of potentials: 5, number of rows: 1, number of positions: 5, number of connections: 5, product range: FK-MC 0,5/..-ST, pitch: 2.5 mm, connection method: Push-in spring connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON FK-MC 0,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard
Why Proax for Phoenix Contact 2801290?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2801290 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















