
2800792
SKU
PHX2800792
MPN
PT-IQ-1X2+F-5DC-UT
Weight
0.112 kg
Series PT-IQ
PT-IQ-1X2+F-5DC-UT - Surge protection device
Surge protection, consisting of protective plug and base element, with integrated multi-stage status indicator on the module for one 2-wire floating signal circuit. Indirect grounding via gas-filled surge arrester.
Technical Specifications
General
| Note | Remote signaling as well as the power supply of the DIN rail connector are established by snapping the module into place on the DIN rail connector. |
Product properties
| Product family | PLUGTRAB IQ |
| IEC test classification | C1 |
| IEC test classification | C2 |
| IEC test classification | C3 |
| IEC test classification | D1 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
| Wire pairs per module | 1 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 5 V DC |
Connection data
| Connection Method | Screw connection |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Dimensions
| Width | 17.7 mm |
| Height | 91.1 mm |
| Depth | 77.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Mechanical data
| Open side panel | No |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 6 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 4 V AC |
| Rated current | 1000 mA (40 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 2 mA (in the signal circuit) |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-ground) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp (10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 20 kA |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 85 V (C1 - 1 kV / 500 A) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 110 V (C2 - 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 140 V (C2 - 10 kA) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 25 V (C3 - 25 A) |
| Voltage protection level Up (line-line) | ≤ 25 V (C3 - 50 A) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 900 V (C1 - 1 kV / 500 A) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 1300 V (C2 - 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 1200 V (C2 - 10 kA) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 1000 V (C3 - 25 A) |
| Voltage protection level Up (line-earth) | ≤ 1300 V (C3 - 100 A) |
| Voltage protection level Up (line-signalground) | ≤ 600 V (C1 - 1 kV / 500 A) |
| Voltage protection level Up (line-signalground) | ≤ 750 V (C2 - 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up (line-signalground) | ≤ 800 V (C2 - 10 kA) |
| Voltage protection level Up (line-signalground) | ≤ 700 V (C3 - 25 A) |
| Voltage protection level Up (line-signalground) | ≤ 800 V (C3 - 100 A) |
| Voltage protection level Up static (line-line) | ≤ 26 V (C1 - 1 kV / 500 A) |
| Voltage protection level Up static (line-line) | ≤ 70 V (C2 - 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up static (line-line) | ≤ 30 V (C2 - 10 kA) |
| Response time tA (line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA (line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (line-signalground) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 40 kHz/150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ω system | typ. 300 kHz |
| Capacity (core-earth) | typ. 7.5 nF |
| Resistance per path | 1.2 Ω ±5 % |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
| Max. required back-up fuse | 1 A (FF) |
| Impulse durability (line-line) | C1 - 1 kV / 500 A |
| Impulse durability (line-line) | C2 - 10 kV / 5 kA |
| Impulse durability (line-line) | C2 - 10 kA |
| Impulse durability (line-line) | C3 - 50 A |
| Impulse durability (line-earth) | C1 - 1 kV / 500 A |
| Impulse durability (line-earth) | C2 - 10 kV / 5 kA |
| Impulse durability (line-earth) | C2 - 10 kA |
| Impulse durability (line-earth) | C3 - 100 A |
| Impulse durability (line-earth) | D1 - 2.5 kA |
| Impulse durability (line-signalground) | C1 - 1 kV / 500 A |
| Impulse durability (line-signalground) | C2 - 10 kV / 5 kA |
| Impulse durability (line-signalground) | C2 - 10 kA |
| Impulse durability (line-signalground) | C3 - 100 A |
| Impulse durability (line-signalground) | D1 - 2,5 kA |
| Pulse reset time (line-line) | ≤ 10 ms |
| Pulse reset time (line-earth) | ≤ 10 ms |
| Pulse reset time (line-signalground) | ≤ 10 ms |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl) |
Standards and Regulations
| Standards/specifications | IEC 61643-21 |
| Note | 2000 + A1:2008, modified |
| Standards/specifications | EN 61643-21 |
| Note | 2001 + A1:2009 |
| Standards/specifications | EN 61000-6-3 |
| Note | 2007 + A1:2011 |
| Standards/specifications | EN 61000-6-2 |
| Note | 2005 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail: 35 mm |
Accessories
FK-MC 0,5/ 5-ST-2,5 - PCB connector, nominal cross section: 0.5 mm2, color: green, nominal current: 4 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact surface: Tin, contact connection type: Socket, number of potentials: 5, number of rows: 1, number of positions: 5, number of connections: 5, product range: FK-MC 0,5/..-ST, pitch: 2.5 mm, connection method: Push-in spring connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON FK-MC 0,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard
Why Proax for Phoenix Contact 2800792?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2800792 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















