
2702522
SKU
PHX2702522
MPN
PSR-PC51-1NO-1NC-24DC-SC
Weight
0.252 kg
Series PSR-PC
PSR-PC51-1NO-1NC-24DC-SC - Coupling relay
Coupling relay for electrical isolation and power adaptation for SIL 3 F&G applications, low demand, load diagnostics in the Off and On state for wire break and short circuit, 1 enabling current path, test pulse filter, plug-in screw terminal block, width: 17.5 mm
- Earth leakage monitoring
- Suitable for low-demand applications up to SIL 3 in accordance with IEC 61508, IEC 61511, and EN 50156
- Configurable Off and On state diagnostics
- Active error acknowledgment via A1 at DO
- Integrated DCS test pulse filter
- 1 enabling current path, 1 signaling current path
Technical Specifications
Utilization restriction
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
| CCCex note | Use in potentially explosive areas is not permitted in China. |
Product properties
| Product family | PSRmini |
| Application | Safe switch on |
| Application | Low demand |
| Application | Ex |
| Relay type | Electromechanical relay |
Times
| Typ. starting time with Us | typ. 100 ms (when controlled via A1-A2) |
| Typical release time | typ. 30 ms (when controlled via A1-A2) |
| Recovery time | 1 s (when controlled via A1-A2) |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | 3.8 W (ati UB = 26.4 V DC, UBD = 26.4 V DC, IL = 3 A) |
| Nominal operating mode | 100% operating factor |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Rated Insulation Voltage | 250 V AC |
| Rated surge voltage/insulation | Basic insulation 4 kV between all current paths and housing |
| Rated surge voltage/insulation | Safe isolation, 6 kV reinforced insulation from (A1/A2, 24V/0V, 21/22, and TP1/TP2/TP3) to the enabling current path (L, L', LO, LO', NI, NI', N,N') |
Supply
| Designation | A1/A2 |
| Rated control circuit supply voltage US | 20.4 V DC ... 26.4 V DC |
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -15 % / +10 % |
| Rated control supply current IS | typ. 75 mA |
| Power consumption at US | typ. 2 W (at US/UD; On state) |
| Inrush Current | max. 100 mA |
| Filter time | 2 ms (at A1-A2 in the event of voltage dips at Us) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2; low test pulse width) |
| Filter time | ≥ 100 ms (at A1-A2; low test pulse rate) |
| Filter time | max. 17 ms (at A1-A2; high test pulse width) |
| Filter time | ≥ 800 ms (at A1-A2; high test pulse rate) |
| Protective circuit | Surge protection; 36 V suppressor diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection |
| Designation | 24V/0V |
| Diagnostic supply voltage UD | 24 V DC -20 % / +25 % |
| Input current at UD | 35 mA (at UD = 24 V) |
| Input current at UD | 45 mA (at UD = 19 V) |
| Input current at UD | 25 mA (at UD = 30 V) |
| Inrush current at UD | 1.5 A (Δt < 10 µs) |
| Power consumption at UD | typ. 0.9 W (at UD; Off state) |
| Protective circuit | Surge protection; 33 V suppressor diode |
| Protective circuit | Reverse polarity protection |
Digital: Test points for proof test (T1, T2, T3)
| Number of Inputs | 3 |
| Inrush Current | typ. 200 mA |
| Protective circuit | Surge protection; 36 V suppressor diode |
| Current consumption | typ. 20 mA (Input TP1) |
| Current consumption | typ. 20 mA (Input TP2) |
| Current consumption | typ. 30 mA (Input TP3) |
Relay: Enabling current path (L-LO-NI-N / L'-LO'-NI'-N')
| Output description | safety-related N/O contacts |
| Number of Outputs | 1 (undelayed) |
| Contact switching type | 1 enabling current path |
| Contact Material | AgNi, gold-flashed, Ag alloy |
| Switching voltage | min. 16 V AC/DC |
| Switching voltage | max. 250 V AC |
| Switching voltage | max. 125 V DC |
| Switching capacity | min. 1 W |
| Inrush Current | min. 50 mA |
| Inrush Current | max. 5 A (Δt 1 s) |
| Limiting Continuous Current | 3 A (Observe derating, load type, and on-load voltage) |
| Sq. Total current | 9 A2 (observe derating) |
| Switching frequency | max. 0.5 Hz |
| Diagnostic threshold | 7 Ω ... 20 kΩ (configurable) |
| Mechanical service life | approx. 5x 10⁷ cycles |
Relay: Signaling current path (21/22)
| Output description | non-safety-related N/C contact |
| Number of Outputs | 1 (without delay, floating) |
| Contact switching type | 1 signaling current path |
| Switching current | max. 100 mA |
| Inrush Current | ≤ 800 mA (Δt 100 ms) |
| Short-circuit protection | no |
Connection technology
| pluggable | yes |
Conductor connection
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 24 ... 12 |
| Stripping length | 7 mm |
| Screw thread | M3 |
Signaling
| Status display | 1 x yellow LED, 1 x green LED, 1 x red LED |
Dimensions
| Width | 17.5 mm |
| Height | 112.2 mm |
| Depth | 114.5 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | yellow (RAL 1018) |
| Housing Material | Polyamide |
Safety data: EN 50156-2
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 (Reference IEC 61508) |
Safety data: IEC 61508 - Low demand
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Min. degree of protection of inst. location | IP54 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 60 °C (observe derating) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 65 °C |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Shock | 15g, 11 ms |
| Vibration (Operation) | 10 Hz ... 150 Hz, 2g |
| Air pressure (operation) | 79 kPa ... 106 kPa |
| Air pressure (storage/transport) | 79 kPa ... 106 kPa |
ATEX
| Identification | II 3G Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | DEMKO 19 ATEX 2240X |
IECEx
| Identification | Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | IECEx ULD 19.0023X |
UL, USA/Canada
| Identification | cULus |
| Certificate | E140324 |
UL Ex, USA / Canada
| Identification | Class I, Zone 2, AEx ec nC IIC T4 / Ex ec nC IIC Gc T4 X |
| Identification | Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D, T4 |
| Certificate | E360692 |
CE
| Identification | CE-compliant |
Environmental simulation test
| Identification | G3 |
| Certificate | ISA-S71.04 |
CCC / China-Ex
| Identification | Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | 2022122304115696 |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Standards/regulations | IEC 60664-1 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | See derating curve |
| Mounting Position | vertical or horizontal |
Why Proax for Phoenix Contact 2702522?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2702522 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended
PSR-PC32-2NO-1NC-24-230UC-SC - Coupling relay for SIL 3 high and low-demand applications, couples digital signals to the I/O, 24 V ... 230 V wide-range input, 2 enabling current paths (1x up to 60 V, 1x up to 250 V) 1 confirmation current path, safe state off applications, plug-in screw terminal block
PSR-PC32-2NO-1NC-24-230UC-SP - Coupling relay for SIL 3 high and low-demand applications, couples digital signals to the I/O, 24 V ... 230 V wide-range input, 2 enabling current paths (1x up to 60 V, 1x up to 250 V) 1 confirmation current path, safe state off applications, pluggable Push-in terminal block
PSR-PC20-1NO-1NC-24DC-SP - Coupling relay for SIL 3 high- and low-demand applications, couples digital output signals to the periphery, 1 enabling current path, 1 confirmation current path, 1 digital signal output, safe state off applications, test pulse filter, TBUS connection, pluggable Push-in terminal block



















