
1407492
SKU
PHX1407492
MPN
NBC-MSY/ 2,0-94H/MSY SCO
Weight
0.218 kg
Series NBC-MSY
NBC-MSY/ 2,0-94H/MSY SCO - Hybrid cable
Hybrid cable, Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), 8-position, PUR halogen-free, black RAL 9005, shielded (Tinned copper braided shield), Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, on Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, cable length: 2 m, Power with Ethernet (PWE)
Technical Specifications
Notes
| General | Further products with variable cable type and variable cable length can be found in the accessories section |
Product properties
| Application | Standard |
| Sensor Type | Ethernet hybrid |
| Number of Positions | 8 |
| No. of cable outlets | 1 |
| Shielded | yes |
| Coding | Y |
Interfaces
| Bus system | Ethernet |
| Signal type/category | Ethernet hybrid CAT5 (IEC 11801), 100 Mbps |
Signaling
| Status display | No |
| Status display present | No |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 48 V AC (Power and data) |
| Nominal voltage UN | 50 V DC (Power and data) |
| Nominal current IN | 6 A (Power) |
| Nominal current IN | 0.5 A (Data) |
| Transmission medium | Copper |
Connection 1
| Dimensional drawing | M12 hybrid plug pin assignment, 8-pos., Y-coded, pin side view |
| Type | M12 Pin, straight, 8-position, AST, Keying: Y |
| Number of Positions | 8 |
| Shielded | yes |
| Signal type/category | EtherCAT® CAT5 (IEC 11801), 100 Mbps |
| Signal type/category | PROFINET CAT5 (IEC 11801), 100 Mbps |
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 100 |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
| Tightening torque | 0.4 Nm |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Ni/Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material for screw connection | Zinc die-cast, nickel-plated |
| Seal material | FKM |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Degree of Protection | IP65 |
| Degree of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 85 °C |
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/regulations | IEC 61076-2-113 |
Connection 2
| Dimensional drawing | M12 hybrid plug pin assignment, 8-pos., Y-coded, pin side view |
| Type | M12 Pin, straight, 8-position, AST, Keying: Y |
| Number of Positions | 8 |
| Shielded | yes |
| Signal type/category | EtherCAT® CAT5 (IEC 11801), 100 Mbps |
| Signal type/category | PROFINET CAT5 (IEC 11801), 100 Mbps |
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 100 |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
| Tightening torque | 0.4 Nm |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Ni/Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material for screw connection | Zinc die-cast, nickel-plated |
| Seal material | FKM |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Degree of Protection | IP65 |
| Degree of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 85 °C |
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/regulations | IEC 61076-2-113 |
Cable/line
| Cable Length | 2 m |
Ethernet hybrid [94H]
| Cable weight | 87 kg/km |
| UL AWM style | 20963 (80°C/30 V) |
| Number of Positions | 8 |
| Shielded | yes |
| Cable Type | Ethernet hybrid [94H] |
| Conductor structure | 1x4xAWG26 + 1x4xAWG20 |
| Conductor structure signal line | 19x 0.10 mm |
| AWG Signal Line | 26 |
| Conductor Cross Section | 4x 0.15 mm² (Data) |
| Conductor Cross Section | 4x 0.6 mm² (Power) |
| Wire diameter incl. insulation | 1.05 mm (Data) |
| Wire diameter incl. insulation | 1.4 mm (Power) |
| External Cable Diameter | 7.60 mm ±0.2 mm |
| Outer sheath, material | PUR |
| External sheath, color | black RAL 9005 |
| Conductor material | Bare Cu litz wires |
| Material wire insulation | PP (Data) |
| Material wire insulation | PP (Power) |
| Single wire, color | white/orange, orange, white/green, green, white, blue, brown, black |
| Overall twist | 1 star quad and 4 wires with 2 fillers |
| Optical shield covering | 85 % |
| Insulation resistance | ≥ 5 GΩ*km |
| Loop resistance | ≤ 280.00 Ω/km (Data) |
| Loop resistance | ≤ 34.60 Ω/km (Power) |
| Wave impedance | 100 Ω ±15 Ω (4 MHz ... 100 MHz) |
| Working capacitance | nom. 50 nF (per kilometer) |
| Differential impedance | 100 Ω ±5 % (at 100 MHz) |
| Nominal voltage, cable | ≤ 50 V (Peak value, not for high-power applications) |
| Test voltage Core/Core | 1500 V (50 Hz, 1 min.) |
| Test voltage Core/Shield | 1500.00 V (50 Hz, 1 min.) |
| Minimum bending radius, fixed installation | 5 x D |
| Minimum bending radius, flexible installation | 10 x D |
| Smallest bending radius, fixed installation | 38 mm |
| Smallest bending radius, movable installation | 76 mm |
| Max. bending cycles | 2000000 |
| Tensile strength | 70 N (in accordance with DIN EN 50565-1 for flexible installation) |
| Tensile strength | 240 N (in accordance with DIN EN 50565-1 for fixed installation) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 56.3 dB (at 4 МHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 50.3 dB (at 10 MHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 47.2 dB (at 16 MHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 45.8 dB (at 20 МHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 42.9 dB (at 31.25 МHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 38.4 dB (at 62.5 МHz) |
| Near end crosstalk attenuation (NEXT) | 35.3 dB (at 100 MHz) |
| Shield attenuation | 6 dB (at 4 МHz) |
| Shield attenuation | 9.5 dB (at 10 MHz) |
| Shield attenuation | 12.1 dB (at 16 MHz) |
| Shield attenuation | 13.5 dB (at 20 МHz) |
| Shield attenuation | 17.1 dB (at 31.25 МHz) |
| Shield attenuation | 24.8 dB (at 62.5 МHz) |
| Shield attenuation | 32 dB (at 100 MHz) |
| Shield attenuation | ≥ 80.00 dB (30 MHz ... 125 MHz) |
| Halogen-free | according to IEC 60754 |
| Halogen-free | in accordance with DIN VDE 0472 part 815 |
| Flame resistance | in acc. with UL 1581, section 1061 |
| Flame resistance | in acc. with UL 1581, section 1061 |
| Resistance to Oil | according to IEC 60811-2-1 |
| Resistance to Oil | according to VDE 0282 Part 10 |
| Other resistance | Low adhesion |
| Special Properties | Free of substances which would hinder coating with paint or varnish |
| Special Properties | Silicone-free |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 90 °C (cable, fixed installation) |
| Ambient Temperature (Operation) | -30 °C ... 70 °C (Cable, flexible installation) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP65 |
| Degree of Protection | IP67 |
| Degree of Protection | IP65/IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 90 °C (M12 connector) |
Standards and Regulations
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/specifications | IEC 61076-2-113 |
Why Proax for Phoenix Contact 1407492?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1407492 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended
NBC-MSY/ 1,0-94H/MSY SCO - Hybrid cable, Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), 8-position, PUR halogen-free, black RAL 9005, shielded (Tinned copper braided shield), Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, on Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, cable length: 1 m, Power with Ethernet (PWE)
NBC-MSY/ 0,7-94H/MSY SCO - Hybrid cable, Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), 8-position, PUR halogen-free, black RAL 9005, shielded (Tinned copper braided shield), Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, on Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, cable length: 0.7 m, Power with Ethernet (PWE)
NBC-MSY/ 5,0-94H/MSY SCO - Hybrid cable, Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), 8-position, PUR halogen-free, black RAL 9005, shielded (Tinned copper braided shield), Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, on Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, cable length: 5 m, Power with Ethernet (PWE)
NBC-MSY/10,0-94H/MSY SCO - Hybrid cable, Ethernet hybrid CAT5 (100 Mbps), 8-position, PUR halogen-free, black RAL 9005, shielded (Tinned copper braided shield), Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, on Plug straight M12 SPEEDCON, coding: Y / IP67, cable length: 10 m, Power with Ethernet (PWE)



















